Dwane Casey ” Herkes Obradovic’in Yaptıklarına Saygı Duymalı”

Dwane Casey ” Herkes Obradovic’in Yaptıklarına Saygı Duymalı”

Dwane Casey, Zeljko Obradovic ve Sırp basketbolundaki koç ekolüne dair açıklamalarda bulundu.

2018 NBA Yılın Koçu ödülünün sahibi Dwane Casey, antrenman ve maç önü hazırlık gibi konularda Sırp basketboluna, özel olarak da Sırp koçlara kredi veriyor.

Son olarak Detroit Pistons‘ta görev alan Casey, Basketball Sphere‘e şu cümleleri kurdu:

“Sırp koçlar fiziksel antrenmanları, ağırlık antrenmanlarını ilk kullanan isimlerdi. Günümüzde her NBA takımı bunu uyguluyor. İlk Partizan’da başlamıştı. Orada vücudun ağırlığına ve kilo oranına dikkat ediyorlardı. Farklı tarzda antrenmanlar uyguladılar. Sırp koç kültüründe bunu fark etmiştim.”

Casey, Sırp basketbol ekolünün ana örneği olarak ise Zeljko Obradovic‘i gösterdi:

“Koç Obradovic‘ten bahsetmeliyim. O tam bir ‘winner’. Partizan’da da, Fenerbahçe‘de de her seviyede kupalar kazandı, ona şapkamı çıkarıyorum. İlginç de bir hikayem var…

Japonya’nın koçuydum ve pivotumuz 190 santimetre civarındaydı. Obradovic ve Yugoslavya’ya karşı iyi oynadık fakat 30 sayı farkla kaybettik. O zamanlar bile takımlarının ne denli hazırlıklı olduğu fark ediliyordu. Hiç şansımız olmamıştı. Obradovic’i ilk kez orada tanıdım.”

Geçtiğimiz günlerde Kevin Punter, Partizan ile imzalamadan önce Toronto Raptors‘a gitmeye yakın olduğunu söylemişti. Casey de Pistons‘ın da geçtiğimiz sezon Punter’ı takip ettiğini söyledi:

“Birkaç EuroLeague maçı izlemiştim çünkü Kevin Punter’ı takip ediyorduk. Partizan’da çok iyi genç oyuncular var, Tristan Vukcevic gibi. Onu çok beğeniyorum. Herkes Obradovic’in yaptıklarına saygı duymalı.”

 

 

 

 

EUROHOOPS