Doğuş Özdemiroğlu’nun kariyer sezonu

Doğuş Özdemiroğlu’nun kariyer sezonu

Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcilerimizden Darüşşafaka‘nın formasını giyen Doğuş Özdemiroğlu, 2022-23 sezonunda da performansıyla turnuvada yankı uyandırmayı başardı.

 

 

Son olarak play-in turunda Benfica’yı yenerek adını Son 16’ya yazdıran Darüşşafaka‘da haftanın en değerli oyuncusu seçilen Doğuş Özdemiroğlu, AA muhabirine açıklamalar yaptı.

Doğuş, öncelikle Benfica serisini değerlendirdi:

“Bu eşleşmeye biz dezavantajlı başlamıştık. Grubumuzu üçüncü bitirdiğimiz için ev sahibi avantajımız yoktu. Turu geçebilmek için orada bir maçı kazanmamız gerektiğini biliyorduk. Buna göre konsantre olduk ve hazırlandık. Sadece ben değil, orada takım olarak çok iyi mücadele ettik. Takım arkadaşlarım benim verdiğim hemen hemen bütün pasları sayıya çevirdi ve ben de bu yüzden yüksek bir asist sayısına ulaştım. Taraftar oylamasıyla da beni seçmişler haftanın oyuncusu olarak. Bu beni mutlu etti ve gururlandırdı tabii ki. Ancak haftanın oyuncusu seçilmekten çok maçı kazanmamız önemliydi çünkü biz Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde sonuna kadar mücadele etmek için varız.” 

Daçka, Son 16 turunda Surne Bilbao, Lenovo Tenerife ve UCAM Murcia ile yarışacak. Üç İspanyol takımının yer aldığı bu grup hakkında Doğuş’un görüşleri şu şekilde:

“Bizim için özellikle deplasman maçları çok zorlu olacak. Biz ekstradan yol giderken, onlar deplasman maçlarını da kendi ülkelerinde oynayacaklar. Bu tabii bizim için bir dezavantaj. Evimizde oynayacağımız üç maç bizim için kilit olacak. Öncelikli hedefimiz evimizde hata yapmadan bunları kazanmak. Sonra deplasmanlarda bir veya iki maç kazanıp çeyrek finale kalmak istiyoruz.” 

Basketbol Şampiyonlar Ligi formatının sporcu sağlığı açısından en iyi Avrupa organizasyonu olduğunu belirten Doğuş, şu cümleleri kurdu:

“Basketbol Şampiyonlar Ligi gerçekten üst düzey mücadelelerin yaşandığı bir turnuva. Format olarak maç takvimi konusunda özellikle oyuncu sağlığı için çok önemli bir iş yapıyorlar. Çünkü her hafta içi maç oynamaktansa en azından iki haftada bir maç oynayınca daha sağlıklı olunduğunu, oyuncuların daha formda kalabildiğini görüyoruz. Diğer turnuvalara bakınca, bir takıma her hafta maç oynatılması belki seyirciler adına daha iyi olabilir ama sporcu sağlığı açısından Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin formatının daha mantıklı olduğunu ve maçların kalitesinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Üst üste maç oynadığınız zaman ister istemez yorgunluk oluyor ve bu da oyuncunun performansına yansıyor. Basketbol Şampiyonlar Ligi’de böyle bir sorun yok. Formata sonradan ekledikleri play-in turuyla da sezon içinde heyecanı daha diri tutacak, seyir zevki yüksek maçlar oynanıyor. Bu maçlar son 16 turunda da devam edecek. Bence Basketbol Şampiyonlar Ligi format olarak da organizasyon olarak da iyi ve iyiye gidiyor.

Ayrıca Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin şampiyonu olan kulüp Uluslararası Basketbol Federasyonunun (FIBA) düzenlediği Kıtalararası Kupa’da mücadele ediyor. Yani turnuva sadece Avrupa’da bitmiyor, şampiyon olan kulübe dünya genelinde bir turnuvaya da katılma imkanı veriyor. Bu da BCL organizasyonuna renk katan özelliklerden biri diye düşünüyorum.” 

Doğuş, sakatlığına rağmen Benfica maçında forma giydi ve takımın başantrenörü Selçuk Ernak “Doğuş bu konularda Türkiye’nin en aslan yürekli oyuncusudur.” sözlerini sarf etti. Tecrübeli oyun kurucu ise antrenörüne şu şekilde karşılık verdi:

“Öncelikle böyle güzel bir benzetme kullandığı için Selçuk ağabeye teşekkür ediyorum. Aslında geçen sene şubat ayında başlamıştı. Sol elimde ciddi bir sakatlığım vardı ve ameliyat olmam gerekiyordu. Sezonun devamında da ayak bileğimde ciddi bir sıkıntı olmuştu. Ameliyatı olmak için sezonun bitmesini bekledim ve bu sakatlıklarımla maç kaçırmadan sezonu tamamladım. Bu sene başında da parmağımda ciddi bir sakatlığım oldu ama takımı yalnız bırakmamak için ağrıları tolere ederek oynamaya devam ettim. O da sanıyorum bu şekilde oynadığım için bu benzetmeyi yaptı. Konu Darüşşafaka olunca fazla özveri de oluyor.”

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’ndeki hedefleriyle ilgili görüşlerini paylaşan Doğuş, sezonu ilk 6 içinde bitirmek istediklerini dile getirdi:

“Bu sene gördüğüm kadarıyla sadece bizim takım için değil bütün takımlarda ciddi bir hastalık sorunu var. Biz de iyileşme süreci bir ay sürdü. Ufak tefek sakatlıklarla da birleşince bazı antrenman ve maçlara eksik oyuncuyla çıktık. Yoğun fikstür olduğundan dolayı da bazen yorgun olduğumuz, istemediğimiz maçları kaybettik. Biraz genç bir takım olduğumuz için birbirimizle oynamaya da ancak alıştık. Ligin ikinci yarısında ilk yarıda yaptığımız hataları yapmayarak ligi ilk 6’da bitirmek için elimizden geleni yapacağız.”

Doğuş, Avrupa Ligi’nde de Türk oyuncuların daha fazla süre alması gerektiğini düşünüyor:

“Avrupa Ligi’nde daha çok Türk oyuncunun oynaması gerektiğini düşünüyorum. Son 7-8 senede burada ciddi anlamda boy gösteren ve yeteneklerini gösteren oyuncularımız var. Bu sayının giderek azalmasından çok giderek artmasını temenni ediyorum. Türk oyuncular hak ettikleri değeri görürlerse bunu sahada da gösterebilirler ve Avrupa Ligi’nde oynayacak birçok Türk oyuncu olduğunu düşünüyorum.” 

Bunu bence takımların bütçeleri bazında düşünmek lazım. Bütçesi yüksek olan takımlar Türkiye’deki yabancı sınırının üstüne genellikle bir sürü yabancı oyuncu ekleyip Avrupa Ligi’nde onlarla oynamayı tercih ediyor. Orta bütçeli takımlarda ise yerel ligi ve Avrupa maçlarını oynayan sabit oyuncular oluyor. Daha çok oynama şansı olan Türk oyuncuların var olduğunu görüyorum. Şu an Avrupa kupalarında oynayan birçok Türk oyuncu var ve gerçekten maçların sonucuna direkt etki edip, bazı maçlarda maçı kazandıran oyuncular oluyorlar.”

Doğuş, olası bir EuroLeague teklifi hakkında görüşlerini belirterek röportajı noktaladı:

“Bir EuroLeague kulübünden teklif gelirse değerlendiririm ama Darüşşafaka’da çok uzun süredir oynuyorum ve burada gayet mutluyum.”