Dimitris Itoudis: “Yunanistan’ın Başarısı İçin Her Şeyimi Verdim”

Dimitris Itoudis: “Yunanistan’ın Başarısı İçin Her Şeyimi Verdim”

FIBA Dünya Kupası’nda turnuvayı 15. sırada bitiren Yunanistan Milli Takımı’nda sıcak bir gelişme yaşandı.

Yunanistan Basketbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada başantrenör Dimitris Itoudis ile yolların ayrıldığı açıklandı. Dimitris Itoudis de sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı.

Dimitris Itoudis’in açıklamaları şu şekilde:
“Mart 2022’de federasyon başkanı Sayın Liolios’un daveti ve onurlandırmasıyla Yunanistan milli takımının antrenörlük görevini üstlendim. Her zaman görev almaktan onur duydum. Her zaman milli takımımızın başarısı için her şeyimi verdim. Milli takımımızın karşılaştığı tüm olumsuzluklara rağmen, ülkemizi saygı, mücadele ve fedakârlıkla temsil etmek için tüm gücümüzle savaştığımıza inanıyorum.

Son Dünya Kupası’nın ardından milli takımımız Olimpiyatlara katılabilmek için Olimpiyat Eleme Turnuvası’na katılmaya hak kazandığı bir yıla girdi. Bu turnuva, kendi şampiyonalarında oynayan EuroLeague takımının yükümlülüklerinin sona ermesinden sadece birkaç hafta sonra gerçekleşecek.

Milli takımımızın başına geçtiğim ilk andan itibaren düşüncem takımın birlik içinde olması gerektiğiydi. Bu tüm Yunanlıların takımıdır ve bunu kişisel isteklerimizin ve kişisel çıkarlarımızın üzerinde tutma sorumluluğumuz vardır. Bu özel durumda, benim kişisel isteğim milli takımımızı yaklaşan Olimpiyat Eleme Turnuvasına götürmektir.

Ancak kulübümle olan sorumluluklarım Olimpiyat Eleme Turnuvasının başlamasından sadece birkaç hafta önce sona erecek ve böylesine önemli bir turnuvaya hazırlanmanın gerektirdiğine inandığım ölçüde müsait olmama izin vermiyor. Bu nedenle, federasyon başkanı Sayın Liolios ile yaptığımız istişareler sonucunda, federasyonun ve milli takımımızın yanında kar amacı gütmeden, sadece ihtiyaç duyulduğunda tavsiye ve görüşlerimle yer alacağıma karar verdik.

Bu süre zarfında tüm Yunan taraftarların desteğini hissetim ve bu beni takım düzeyinde kazandığım şampiyonluklardan daha fazla duygulandırdı. Ülkemizi layıkıyla temsil edebilmek için tüm gücümü verdim. Tüm oyunculara, antrenörlere ve personele teşekkür etmek istiyorum. Her şeyden önce Milli Takımımızı seven, seven, sevgisini bunca zamandır hissettiğimiz taraftarlarımıza teşekkür ediyor, Olimpiyatlara katılma yolunda göstereceği çabaya destek olmalarını istiyorum”

 

 

 

 

EUROHOOPS