Daçka Benfica’yı yanına yaklaştırmadı

Daçka Benfica’yı yanına yaklaştırmadı
Fiba Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde Darüşşafaka, Portekiz deplasmanına çıktı. Temsilcimiz Portekiz ekibi Benfica’yı maç genelinde üstün bir oyunla pek yanına yaklaştırmadan 89-76  yenmeyi başardı ve seride 1-0 öne geçti..

Darüşşafaka maç boyunca iyi savunma yapıp işin emek bölümünü çok verimli geçti. Özellikle Doğuş ve Yeboah son derece etkili performansları ile galibiyette en büyük pay sahibi olan isimlerdi. Benfica çok savaştı ama Daçka’nın direncini kıramadı.

Rakibine ilk periyotta şans tanımayan Darüşşafaka zorlu karşılaşmaya iyi başlayan taraf oldu. İlk periyotu 9 sayı önde tamamlayan Darüşşafaka, rakibini oyuna ortak olmasını engelledi. Karşılaşmanın ilk periyotunu Darüşşafaka 27-16 skoruyla önde tamamladı.

Darüşşafaka, ilk periyotta rakibine şans tanımazken ikinci çeyrekte Benfica, taraftarı önünde maça ortak olmaya çalıştı. İkinci çeyrek temsilcimizin 20-19 üstünlüğü ile sona erdi.

 

 

Darüşşafaka, ilk yarıyı 47-35 önde tamamlamayı başaran Darüşşafaka, üçüncü periyotta da etkiliydi. Savunma ribauntlarında etkili olmalarının yanında kazandıkları toplar ile hızlı hücum sayıları bulan Daçka’da yeni transfer Aaron White nokta atış olarak gözüktü. Darüşşafaka  Benfica karşısında 3. periyotu 25-22 skoruyla önde tamamlamayı başardı.

 Darüşşafaka, son periyotta da Benfica’nın cılız direnişine çok sakin kalarak yanıt verirken net takım oyunu oynayarak farkı yaratan taraf oldu. Hakemler tıpkı dün gece Murcia-Karşıyaka maçındaki gibi zayıftılar ama maç sonucuna etki yapmadılar.

Darüşşafaka İstanbul’da oynanacak 2. maçı da kazanırsa turu atlayan taraf olacak. Bu arada maçın en ilginç bölümü ise,kaybettiği kesin olmasına rağmen Benfica Koçunun son topta mola alıp 2. maç için oyuncularını motive etmeye çalışmasıydı.