Carmelo Anthony: “Kimse ABD’nin Hezimetini Süslü Kılıflara Sokmasın”

Carmelo Anthony: “Kimse ABD’nin Hezimetini Süslü Kılıflara Sokmasın”

ABD Olimpiyat tarihinin en skorer ikinci oyuncusu olan Carmelo Anthony, FIBA Dünya Kupası yarı finalinde Almanya’ya 111-113 kaybedilen maçla ilgili görüşlerini açıkladı.

FIBA, Dünya Kupası elçilerinin yer aldığı bir Talk Show’a ev sahipliği yaptı: Carmelo Anthony, Pau Gasol ve Luis Scola.

Melo, Almanya ve Sırbistan’ın finale çıkmasıyla basketbol dünyasını şaşkına çeviren Cuma günkü sonuçlarla ilgili görüşlerini paylaştı.

“Bu bir beklenmedik bir yenilgi. Bu konuda dürüst olmalıyız. Bu yenilgiyi masumlaştırarak anlatmak istemiyorum. Eğer standartlarınız şampiyon olmaksa, altın madalya dışındaki her sonuç hezimettir.”

“Kimsenin ABD’nin hezimetini kılıflara sokarak anlatmasını, süslü laflarla yumuşatmasını istemiyorum. Bunlar ABD için beklenmedik yenilgidir. Elbette Almanya ve Sırbistan’a şapka çıkarmak lazım, gerçekten çok iyi oynadılar. Bu basketbol için iyi bir şey. Hem taraftarlar için hem de diğer ülkelerin oynamak için burada olduğunu herkese göstermek için.”

“Artık herkes altın madalyayı nasıl kazanacağına dair farklı bir yaklaşımla düşünmek zorunda. Rakipler giderek daha iyi oluyor. Basketbol iyice globalleşiyor. Günün sonunda herkes sahaya çıkıp altın madalya kazanabilir”

“Her yıl en üst düzeyde yarışmaları için en iyileri oraya göndermeyi çok isterim. Ama burada olanlara da saygı duymalıyız. Bu çocuklar profesyonel oyuncular. Her zaman en güçlüleri gönderemezsiniz. Gelişimden bahsedecek olursak, bu çocukları dünya çapında rekabet edebilmeleri için geliştiriyoruz. Kazandıklarımızla birlikte kaybettiklerimizi de kabul ediyoruz ve yolumuza devam ediyoruz”

ABD milli takımı, son iki Dünya Kupası’nda da altın madalya alamadı. Carmelo, bunun ABD için bir uyanış çağrısı olup olmadığı sorulduğunda kendi bakış açısını paylaştı.

Carmelo milli takım kariyerinde üç altın madalya kazanmış olsa da, 2006 Dünya Kupası yarı finalinde Yunanistan’a yenilerek büyük bir şok yaşamış, bu da Redeem Team’in doğuşundan önceki önemli bir an olmuştu.

“Sadece açıklığa kavuşturmak istiyorum. Amerikalı basketbolcular olarak hiçbir zaman kaybedemeyeceğimizi düşünmüyoruz. Kaybetme korkusu bizi harekete geçiren ve kaybettikten sonra da çok kötü hissetmemize sebep olan şeydir. ABD milli takımı olarak oyuna saygı gösterme konusunda harika bir iş çıkarıyoruz. Bu çocuklar bronz madalya için oynamaya gelecekler çünkü bunun ne anlama geldiğini biliyorlar. Bu çocukların Dünya Kupası’na gelirken ‘çantada keklik’ olarak baktıklarını sanmıyorum”

“En iyi oyuncuları getirmek konusuna gelince, NBA’de 450 oyuncumuz var. Sakatlıkları ya da neler yaşadıklarını bilemezsiniz. O formayı giymenin ne demek olduğunu anlıyorum ama herkesin kendine göre bir derdi ve gelip gelmeme nedenleri var.”

Carmelo Anthony, NBA yıldızlarının uluslararası arenada rakiplerine saygısızlık ettiğine inanmıyor.

“Amerikalı oyuncuların uluslararası basketbola duydukları saygının 15-30 yıl öncesine göre çok daha farklı olduğunu söyleyebilirim. Artık herkes diğer ülkelerle rekabet etmemiz gerektiğini biliyor. NBA’de her gece bu adamlara karşı oynuyoruz. Bu adamları tanıyoruz, sekiz ay boyunca onları izliyoruz. Biz buraya geldiğimizde onlar farklı bir şey için oynuyorlar ve biz de bu zihniyete saygı duyuyoruz.”

Steve Kerr’in mevcut ABD takımına tam destek verdi.

“Bu takımı burada cesaretlendirmeye devam etmeliyiz. Şu anda sıkı çalışan, rekabet eden bu çocukları göz ardı edemeyiz. Kaybetseler bile hala buradalar ve kendilerini adamış durumdalar. Filipinler’deki taraftarlar bu çocukları gördü. Her ne kadar 1992 yılı ve bizim dönemimiz hakkında konuşmak istesek de, bence anda kalmalı ve bu çocuklara odaklanmalıyız. Bu çocukları bronz madalya kazanmaları için cesaretlendirelim”

Carmelo’ya Kanada ile oynayacakları bronz madalya maçına giden ABD oyuncularına tavsiyeleri soruldu.

“Gidin top oynayın. Basketbol oynamak için buradayız. Yaptığımız şey bu. Derinlere inmeli, yollar bulmalı ve basketbol maçlarını kazanmak için bir araya gelmeliyiz”

“Almanya sizi sizin temponuzla ve sizin oyununuzla yenmek istediğinde, bu farklı bir maçtır. Eğer ABD Takımı gibi oynamazlarsa o maçı kazanamazlar çünkü ABD’yi yenmek için çok sayı atmanız gerekiyor. Ama Almanya her şeyi hak etti. Kaybettik, bunu sineye çektik, oraya gideceğiz ve Kanada’ya karşı kazanmaya çalışacağız”

 

 

 

EUROHOOPS