Bu Yaz Serbest Kalacak En İyi 10 Oyun Kurucu

Bu Yaz Serbest Kalacak En İyi 10 Oyun Kurucu

Turkish Airlines EuroLeague’de şu sıralar tarihin belki de en rekabetçi sezonunu yaşıyoruz. Normal sezonda son haftalara doğru hızla yaklaşılırken halen playoff yarışına dair çok fazla belirsizlik mevcut. Bu durum, ligde birbirinden heyecanlı maçlar izlememizi sağlıyor.

Öte yandan artık sezon sonuna doğru hızla yaklaşıyor olmamız, farklı bir anlam daha ifade ediyor. Özellikle hedefsiz kalan ekipler, haftalar ilerledikçe gelecek sezonun kadro planlamasına daha çok ağırlık verecekler.

EuroLeague’de bu yaz çok sayıda yıldızın serbest kalacağından bahsetmek zor. Yine de takımlarıyla olan sözleşmesi bu yaz sona erecek olan bazı isimler, Avrupa’da çok sayıda takımın radarına girebilecek nitelikteler.

Biz de EuroLeague’de sezonun bitimine 2 hafta kala serbest oyuncu piyasasını taramaya başlıyoruz. Eurohoops Fırın, bugünkü serisinde sözleşmesi bu yaz sona erecek en iyi 10 oyun kurucuyu huzurlarınıza taşıyor.

NOT: Kontratında +1 yıl opsiyonu bulunan oyuncular, listeye dahil edilmemişlerdir.

Kostas Sloukas – Olympiakos

Yaş: 33

Sezon İstatistikleri: 24 maç, 11.0 sayı, 2.3 ribaund, 6.0 asist

Evet, sıralamamıza son derece flaş bir isimle giriş yapıyoruz. Şu sıralar ligin en formda oyun kurucularından biri olan Kostas Sloukas‘ın Olympiakos serüveni, kontratı yenilenmediği takdirde bu yaz sona erebilir.

Ülkemizde 2015 ile 2020 yılları arasında süren ve başarılarla dolu geçen Fenerbahçe macerasının ardından eski takımı Olympiakos’a dönen Sloukas, son 3 sezondur kırmızı-beyazlı ekibin formasını terletiyor.

Geçtiğimiz yıl takımının Final Four bileti almasındaki belki de baş aktör olan deneyimli oyun kurucu, bu sezon her ne kadar Bulgar yıldız Sasha Vezenkov’un gölgesinde kalsa da kariyerinin en formda dönemlerinden birini geçiriyor.

Artık yaşı 33’e gelen ve savunmada her geçen gün daha da net bir zaafiyet haline gelen Sloukas, buna karşın üst düzey oyun zekası, pasör becerileri ve skorer yeteneklerinden henüz bir şey kaybetmiş değil. Bu nedenle Kostas Sloukas, yazın serbest kaldığı takdirde çok sayıda EuroLeague devinin radarına girecektir.

Öte yandan Olympiakos, deneyimli yıldızının sözleşmesini uzatmak istese de İspanya basınında yer alan haberlere göre Real Madrid, Sloukas’ı gelecek yaz kadrosuna katabilmek için şimdiden girişimlere başladı bile. Bu nedenle 33 yaşındaki oyuncuyu gelecek sezon bu iki ekipten birinin formasıyla görmemiz epey mümkün gözüküyor.

Shabazz Napier – Olimpia Milano

Yaş: 31

Sezon İstatistikleri: 7 maç, 13.8 sayı, 2.0 ribaund, 4.7 asist, 1.0 top çalma

6 senelik bir NBA tecrübesine sahip olan Shabazz Napier, aslında EuroLeague sahnesine ilk olarak geçtiğimiz sezon Zenit formasıyla adım atmıştı.

Buna karşın sakatlığı nedeniyle EuroLeague’de hiç maça çıkamayan Napier, sezon ortasında takımdan ayrılmış ve Meksika kökenli bir NBA G-League ekibi olan Capitanes’le sözleşme imzalamıştı.

2022-23 sezonunun ortasında Olimpia Milano ile anlaşıp Avrupa basketboluna geri dönen Porto Rikolu oyun kurucu, kısa süre içerisinde muazzam bir etki yaptı.

Sakatlıklardan çok çeken Milano kısa rotasyonunun bir anda ana parçası haline gelen Napier, yaptığı müthiş katkıyla takımının üst sıralara doğru ivmelenmesindeki ana faktör oldu.

Milano’yla sözleşmesi bu yaz sona erecek olan Shabazz Napier, EuroLeague sahnesinde neler yapabileceğini şu ana kadar çıktığı 7 maçta fazlasıyla gösterdi. İtalyan ekibinin sözleşmesini yenilemediği takdirde Napier, birçok EuroLeague takımının radarına girecek türden bir yıldız.

Chris Jones – Valencia

jones

Yaş: 29

Sezon İstatistikleri: 23 maç, 14.2 sayı, 2.3 ribaund, 4.6 asist, 1.2 top çalma

Daha önce ülkemizde Bursaspor formasıyla bir dönem izlediğimiz Chris Jones, 2 sezonluk Maccabi serüveninin ardından geçtiğimiz sezon ASVEL’de önemli bir çıkış yakalamıştı.

Fransa’da kısa rotasyonundaki partneri Elie Okobo’yla dikkat çekici bir uyum yakalayan Jones, bu sezon ise Valencia’da ortaya koyduğu performansla kariyerinin zirvesine çıktı.

Şu sıralar Valencia kısa rotasyonunun 1 numaralı yıldızı olan ABD’li oyun kurucu, ligin en değerli oyun kurucularından biri haline geldi.

Bir oyun kurucu olarak hem üst düzey skorer becerilerine sahip olan, hem çok etkili şekilde çembere atak edebilen, hem de kritik anlarda eli bile titremeyip müthiş bir yüzde yakalayabilen Jones, Valencia’yı playoff yarışında tutan faktörlerin belki de başında geliyor.

Bu yaz takımıyla sözleşmesi sona erecek olan Chris Jones, muhtemelen Valencia’dan çok daha iddialı bir ekiple sözleşme imzalayacaktır.

Milos Teodosic – Virtus Bologna

milos-teodosic-virtus-bologna-baskonia-euroleague-round-25

Yaş: 36

Sezon İstatistikleri: 26 maç, 10.3 sayı, 1.6 ribaund, 6.0 asist

Kariyeri halen devam ediyor olmasına karşın adını çoktan Avrupa basketbolu efsaneleri arasına yazdıran Milos Teodosic, artık 36 yaşına geldi ve haliyle eskisi kadar büyük çapta bir yıldız değil. Ayakları yavaşlasa da oyun zekasından ve üst düzey yeteneklerinden pek bir şey kaybetmeyen Teodosic, halen EuroLeague seviyesinin en etkili oyun kurucularından biri.

Bu sezon Virtus Bologna’yla 5 senelik bir aranın ardından EuroLeague sahnesine geri dönen Sırp yıldız, aslında başlarda kısa rotasyonunun ana parçalarından biri değildi.

Buna karşın Virtus’ta üst üste yaşanan sakatlıklar, Teodosic’in sürelerinin epey artmasına yol açtı.

Savunmada yarattığı büyük zaaflara karşın şu sıralar koçu Sergio Scariolo için vazgeçilmez bir isim olan 36 yaşındaki oyun kurucu, maç başına 10.3 sayı ortalamasıyla takımının en skorer ismi konumunda.

Maç başına yalnızca ortalama 18 dakika süre alıyorken Teodosic’in 10.3 sayı ve 6.0 asist gibi ortalamalar tutturmuş olması, halen ne kadar değerli bir isim olduğunu ortaya koyuyor.

Virtus’la sözleşmesi bu yaz sona erecek olan Milos Teodosic’le Kızılyıldız’ın ciddi şekilde ilgilendiği bir süredir biliniyor. İtalya basınına göre ise Virtus’un sözleşmesini uzatmak istediği Teodosic, muhtemelen önümüzdeki sezon bu iki ekipten birinin formasını giyecek.

Nigel Williams-Goss – Real Madrid

Nigel-Willaims-Goss

Yaş: 28

Sezon İstatistikleri: 19 maç, 6.5 sayı, 1.6 ribaund, 1.8 asist

Bundan 2 sene önce büyük umutlarla Real Madrid’e transfer olan Nigel Williams-Goss, başlarda İspanyol ekibinin ana oyun kurucusu olması beklenen bir isimdi. Buna karşın Williams-Goss’un Real Madrid serüveni, şu ana kadar beklentiler ışığında ilerlemedi.

Geçtiğimiz sezon sakatlık problemlerinin de etkisiyle bir türlü ritim bulamayan ABD’li oyun kurucu, rotasyonda Sergio Llull ve Adam Hanga gibi isimlerin gerisine düşmüştü.

Bu sezon ise yine sakatlık sorunlarıyla boğuşan Williams-Goss, zaman zaman etkili performanslar ortaya koysa da düzenli süre bulmakta zorlanıyor.

Öte yandan Real Madrid gibi büyük bir kulüpte kalıcı olabilmek hiçbir oyuncu için kolay değil. Şutunda yaşadığı sorunlara rağmen çembere çok etkili şekilde atak edebilen 28 yaşındaki oyun kurucu, saha görüşü ve pasör yetenekleriyle de sahada fark yaratabiliyor.

Bu yaz Real Madrid’le sözleşmesi sona erecek olan Nigel Williams-Goss’un sözleşmesinin yenilenmesi pek mümkün gözükmüyor. Buna karşın farklı bir EuroLeague ekibiyle kontrat imzaladığı takdirde deneyimli oyun kurucu, çok daha düzenli süre bulabilir.

Dee Bost – ASVEL

dee-bost-asvel-fenerbahce-euroleague

Yaş: 33

Sezon İstatistikleri: 10 maç, 9.8 sayı, 2.6 ribaund, 5.3 asist, 1.3 top çalma

Ülkemizde yaklaşık 1.5 yıl boyunca Galatasaray formasıyla yakından izlediğimiz Dee Bost, bu sezonun ortasında beklenmedik şekilde ASVEL’e transfer oldu ve kariyerinde uzun süre sonra yeniden EuroLeague sahnesine adım attı.

Kısa süre içerisinde ASVEL kısa rotasyonunun en önemli parçalarından biri haline gelen Bost, özellikle oyun kuruculuk becerileriyle takımının hücumlarına farklı bir boyut katmayı başardı.

Şu sıralar maç başına 26 dakikayla ASVEL kadrosunun en çok süre alan (evet, Nando de Colo’dan bile fazla!) ismi olan 33 yaşındaki oyun kurucu, EuroLeague seviyesinde etkili olabileceğini bir kez daha kanıtladı.

Evet, Dee Bost artık 33 yaşına geldi ve ASVEL’den daha üst düzey ekiplerin radarına girmesi de pek mümkün gözükmüyor. Buna karşın oyun zekası, savunmadaki agresifliği ve lider karakteriyle Bost, EuroLeague sahnesinde kalmaya devam ettiği takdirde formasını giydiği takıma önemli katkılar sağlayabilir.

Cassius Winston – Bayern Münih

cassius-winston-bayern

Yaş: 24

Sezon İstatistikleri: 28 maç, 11.1 sayı, 2.1 ribaund, 3.4 asist

Geçtiğimiz yaz kadrosunda önemli değişikliklere imza atan Bayern Münih, transfer döneminde özellikle genç ve potansiyelli isimlere yöneldi. Kariyerinin ilk 2 yılını NBA ve G-League’de geçiren Cassius Winston da Bayern’in bu süreçte kadrosuna kattığı oyunculardan biriydi.

Henüz Avrupa basketbolundaki ilk senesi olmasına karşın kısa süre içerisinde koçu Andrea Trinchieri’nin düzenli tercihlerinden biri haline gelen Winston, bir oyun kurucu olarak çok yönlü profiliyle de öne çıktı.

Sahada hem dış şutlarıyla etkili olabilen, hem pasör becerileriyle takım arkadaşlarını besleyebilen, hem de çembere atak edebilen Winston, henüz net bir oyun istikrarı yakalayamamış olmasına karşın ligin en komple oyun kurucu profillerinden biri.

Bayern Münih’le sözleşmesi bu yaz sona erecek olan Cassius Winston, özellikle dış şutunda daha yüksek bir yüzde tutturabildiği takdirde ligin en etkili kısalarından biri olma potansiyeline sahip.

Maodo Lo – ALBA Berlin

maodo-lo-alba

Yaş: 30

Sezon İstatistikleri: 21 maç, 11.5 sayı, 1.4 ribaund, 2.9 asist

Kariyerinde 2018 ve 2020 yılları arasında Bayern Münih formasını terleyen Alman milli oyuncu Maodo Lo, 2020 yazından beri ALBA Berlin kadrosunda yer alıyor.

Şu sıralar başkent ekibindeki 3. senesini geçiren 30 yaşındaki oyun kurucu, özellikle son 2 sezondur ciddi bir çıkış yakalamış durumda.

Şu sıralar Jaleen Smith’le birlikte ALBA kısa rotasyonunun iki ana parçasından biri olan deneyimli oyun kurucu, kısa süre içerisinde ritim bulup üst üste isabetlerle oyunun ritmini değiştirebiliyor.

Bu sezon üçlüklerde yüzde 48 gibi müthiş bir yüzde yakalayan Lo, geçtiğimiz haftalarda Kızılyıldız deplasmanındaki 24 sayılık performansıyla dikkatleri üzerine toplamıştı.

ALBA Berlin’le sözleşmesi bu yaz sona erecek olan Maodo Lo, ilerleyen yaşını da düşündüğümüz zaman ligin en iddialı ekiplerine sıçrama yapması beklenen bir isim değil. Buna karşın tecrübesi, şutörlüğü ve liderliğiyle şu sıralar kariyerinin en formda dönemlerinden birini geçiren Lo, formasını giydiği takıma değerli katkılar yapabilir.

Jared Harper – Valencia

Yaş: 25

Sezon İstatistikleri: 26 maç, 10.7 sayı, 3.3 asist

ABD’de başarılı geçen kolej kariyerine rağmen 2019 NBA Draft’inde seçilemeyen Jared Harper, 2 sezon süren NBA ve G-League serüvenlerinin ardından geçtiğimiz yaz Valencia formasıyla Avrupa basketboluna adım attı.

Takımın kısa rotasyonunda Chris Jones’la birlikte iki ana parçasından biri olması beklentisiyle transfer edilen ABD’li oyun kurucu, zaman zaman istikrar konusunda problemler yaşasa da Valencia kadrosunun en önemli skor opsiyonlarından biri oldu.

1.78’lik boyuyla yaşadığı fiziksel dezavantajlara rağmen müthiş bir atlet olan Harper, patlayıcı ilk adımı sayesinde rakiplerini kolayca eksiltebiliyor. Çembere atak tehdidinin yanı sıra dripling üzerinden kendi şutunu da yaratabilen 25 yaşındaki oyun kurucu, özellikle ritim bulduğu dakikalarda durdurulması çok zor bir oyuncuya dönüşebiliyor.

Bu sezon kendisinden beklenen üçlük yüzdesini henüz tutturamasa da (%34) skorer yönü ve çabukluğuyla etkili bir hücumcu olan Jared Harper, EuroLeague sahnesindeki ikinci senesinde bu sezonun üzerine koyup dikkatleri üzerine toplayabilir.

Isaiah Taylor – Zalgiris

isaiah-taylor-zalgiris

Yaş: 28

Sezon İstatistikleri: 7 maç, 7.9 sayı, 1.8 ribaund, 2.0 asist

2021-22 sezonunda İspanya Ligi’nin rekabetçi ekiplerinden UCAM Murcia’nın formasını terleten Isaiah Taylor, İspanya’daki etkili performansıyla dikkatleri üzerine toplamıştı. Yaz dönemini EuroLeague sahnesine adım atabilme umuduyla kulüpsüz geçiren Taylor, aradığı fırsatı ülkemizde buldu.

Sezon ortasında temsilcimiz Anadolu Efes ile kısa süreli bir anlaşma imzalayan ABD’li oyun kurucu, Efes’te beklediği şansları bulamayınca pek bir etki yaratamadı ve imzadan yaklaşık 2 ay sonra takımdan ayrıldı. Buna karşın Taylor, EuroLeague sahnesinde bir şans daha buldu.

Zalgiris’te takımın yıldız oyun kurucusu Keenan Evans’ın sakatlanarak sezonu kapatması, Taylor’ın sezon sonuna kadar Litvanya ekibiyle anlaşmasına neden oldu.

Yeni adresinde yaşadığı sakatlık sorunları nedeniyle düzenli olarak sahada kalmakta zorlanan ABD’li oyun kurucu, buna karşın sağlıklı kalabildiği bölümlerde çembere atak tehdidi, atletik becerileri ve savunmadaki agresifliğiyle takımının ana opsiyonlarından biri oldu.

Bu yaz Zalgiris’le sözleşmesi sona erecek olan Isaiah Taylor, tümüyle sağlıklı bir sezon geçirdiği takdirde şu ana kadarki performansının üzerine çıkabilir. Yine de Taylor’un EuroLeague sahnesinde bir şans daha bulup bulamayacağını bekleyip göreceğiz.

EuroLeague’de Bu Yaz Serbest Kalacak Diğer Oyun Kurucular:

Aleksa Avramovic – Partizan

Sam Van Rossom – Valencia

Stefan Markovic – Kızılyıldız

Sergio Rodriguez – Real Madrid

John DiBartolomeo – Maccabi

İsmet Akpınar – Fenerbahçe Beko

Corey Walden – Bayern Münih

Nikola Ivanovic – Kızılyıldız

 

 

 

EUROHOOPS