”Bu Tür Zor Maçlarda Tek Bir Pozisyon Her Şeyi Belirleyebiliyor”

”Bu Tür Zor Maçlarda Tek Bir Pozisyon Her Şeyi Belirleyebiliyor”

Turkish Airlines EuroLeague’in 17. hafta müsabakasında Fenerbahçe Beko, deplasmanda karşılaştığı Anadolu Efes‘i mağlup etti ve ligdeki onuncu galibiyetini aldı.

Anadolu Efes‘te başantrenör Erdem Can, karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında mikrofon karşısına geçti.

Erdem Can ”Herkese iyi akşamlar, bugün oyuncularım sonuna dek mücadele ettiler. Oyun planımıza sadık kalmaya çalışıp agresif oynadılar. Maçın büyük kısmında iyiydik ama bazı ufak detaylar sonucu belirledi. Hücumda boş atış fırsatlarını bulduk ama maalesef değerlendiremedik, bu tür zor maçlarda tek bir pozisyon her şeyi belirleyebiliyor. Bu maç sanırım bu sezon yüzde 30’luk üçlük yüzdesinin altında kaldığımız beşinci maç oldu. Bunu bahane olsun diye söylemiyorum ama ritmimizi olumsuz etkilediği bir gerçek. Günün sonunda bazı oyuncularımız sakatlıktan döndüler ve tam anlamıyla toparlanmaya çalışıyorlar. Biz burada takımı yeni baştan inşa ediyoruz. Şunu bir kez daha vurgulamak istiyorum, oyuncularım gerçekten sonuna kadar mücadele ettiler. Sakat oyuncularımızın geri dönmeleriyle ve ritim kazanmalarıyla birlikte daha iyiye gideceğimizden eminim. EuroLeague uzun bir maraton, bu maratonda her şey bir anda değişebilir. Bu yüzden mücadeleye devam edip daha iyiye gitmeliyiz.

Mike Daum aslında bizim 4 numara için düşündüğümüz bir oyuncu ama sakatlıklar ve Fenerbahçe‘nin fizikli üç numaralarla oynaması, Daum’u üç numarada kullanmamıza neden oldu. Bu nedenle Mike’ı orijinal pozisyonunun dışında daha çok kullanmaya çalışıyoruz, bu da bir top yönlendirici eksik oynamamıza sebep oluyor. Aynı zamanda daha az şut tehdidi olan, devşirme bir 4 numarayla oynadığınız için alan paylaşımı anlamında biraz yoruluyoruz. Dolayısıyla orada Larkin dışında ikinci bir kısamızın etkili olamamasındaki faktör, üçüncü uzunu eşleşmeler yüzünden sahada tutmak durumunda kalmamız. Ayrıca şut sokamadıkça rakibiniz daha çok gömülüyor ve işiniz daha da zorlaşıyor. Üçlük yüzdenizin %20 olması elbette skorerliğinizi etkiliyor. Kısanın skorerliği sonuçta biraz da sahayı doğru şekilde genişletmenizle alakalı. Bu görmediğimiz bir detay değil ama saha içindeki bazı dinamikler planı değiştirmemize yol açabiliyor. Ante Zizic ve Tibor Pleiss gibi oyuncular, uzun rotasyonunda hacim kaplayan isimler. Bir şekilde onları kullanmaya ihtiyaç duyuyoruz, onlardan katkı alamayınca demin anlattığım gibi rakiple eşleşebilmek için üç numarada dört numaranızı kullanmak durumunda kalıyorsunuz” dedi.