“Bogdanovic’e Partizan’ı Söyleyince ‘Hemen Git’ Dedi!”

“Bogdanovic’e Partizan’ı Söyleyince ‘Hemen Git’ Dedi!”

Partizan’ın yeni transferi Frank Kaminsky açıklamalarda bulundu.

by Ioannis Rammas / irammas@eurohoops.net

Sırp kökenleri nedeniyle 1993 yılında Amerika’nın bir eyaleti olan Illinois’de bir Sırp mahallesinde doğup büyüdü. Frank Kaminsky, atalarının topraklarına gelene kadar birçok yoldan geçmek zorunda kaldı. 2011-2015 yılları arasında Wisconsin’de kolej basketbolu oynadıktan sonra 2015 NBA Draftı’nda 9. sıradan seçildi ve şimdi Partizan’ın kontratlı oyuncusu.

OAKA’daki “5. Pavlos Giannakopoulos Turnuvası” sırasında Eurohoops’a verdiği demeçte “Adapte oluyorum” dedi.

“Benim için zor olmuyor çünkü takım bunu benim için kolaylaştırıyor. Birkaç yıldır burada oynayan ve her türlü sorumda bana yardımcı olan oyuncular var. Buradaki basketbol NBA’den biraz farklı ama zaman geçtikçe bunu da öğreniyorum. Sezon öncesi hazırlığın bu kadar uzun sürmesi iyi, çok sayıda maç var ve bazı şeyleri erkenden anlayabiliyorsunuz.”

Luka Doncic ve Nikola Jokic gibi Avrupalı NBA yıldızları, Avrupa basketbolunun farklı olduğunu birçok kez vurguladılar .

“Haklılar. Oyun daha fiziksel ama bazı kurallarda da farklılıklar var. Örneğin savunmada üç saniye kuralı yok ve bu yüzden sayı atmak daha zor. Bu yüzden ben de takım oyununu daha fazla tercih etmeye çalışıyorum. Ama basketbol her yerde basketbol.”

Kariyeri boyunca sakatlıklardan muzdarip olan Kaminsky, artık geriye bakmamaya çalışıyor.

“Üç yıl içinde iki kez sağ dizimden sakatlandım ve her seferinde ameliyat olmam gerekti. İkinci kez sakatlanmadan önce çok iyi oynuyordum ve bir önceki yıl Suns‘tayken NBA Finali oynamıştım. Geriye bakmamaya çalışıyorum. Basketbol oynamak, basketboldan keyif almak, Avrupa’da en üst seviyesinde yıldız olmak için buradayım. Oynayabilmek ve sakatlıklardan uzak olmak güzel olacak.”

Kaminsky, NBA Draftı’nda lotaryadan seçilen ama yolu Avrupa’ya düşen oyuncular arasına eklendi.

“Eğer iyi bir oyuncuysanız nerede başladığınızın, nerede doğduğunuzun bir önemi yok. NBA çok zorlu bir lig, Avrupalılar gelip çok iyi oynamaya başlıyor ve benim gibi Amerikalılar da buraya gelmeye başlıyor. Buradaki seviyenin ne kadar iyi olduğunu biliyoruz”

“Kendi adıma konuşacak olursam, son zamanlarda NBA’de pek fazla oynayamadım ama burada süre alma şansına sahibim. Bu durum kararımda büyük rol oynadı. Gerçekten tekrar oynamak ve bir takımda yıldız etkisi yaratmak istiyorum. Şampiyonluklar yaşamak istiyorum”

Daha önce EuroLeague’i hiç izledi mi?

“Biraz izledim. NBA’deyken elimden geldiğince NBA izlemeye çalıştım ama Avrupa’da oynamış takım arkadaşlarım bana buradaki basketbol kalitesinden bahsetti. Geçen yıl Hawks‘ta takım arkadaşı olduğumuz Bogdan Bogdanovic hiçbir maçı kaçırmazdı. Benim için aynı şeyi söyleyemeyeceğim ama biraz izleyebildim”

Kaminsky artık EuroLeague’i sadece görmekle kalmayacak, Zeljko Obradović’in Partizan’ıyla daha fazlasını deneyimleyecek.

“Son beş yaz boyunca serbest oyuncu oldum ve Avrupa’ya gelme konusunda her zaman ilgim vardı. Ama Bogdan’a Partizan’dan bahsettiğimde bana ‘Hemen git’ dedi. Bana takım ve koç hakkında en iyi şeyleri anlattı. Kendimi rahat hissetmemi sağladı ve ben de teklifi kabul ettim.”

 

 

 

 

 

EUROHOOPS