”Artık Avrupa Basketbolunda Maç Sayısının Azalması Gerekiyor”

”Artık Avrupa Basketbolunda Maç Sayısının Azalması Gerekiyor”

Maç takviminin yoğunluğu, şu sıralar Avrupa basketbolunda en sık tartışılan konulardan biri. Kulüp maçlarına ek olarak sezon içerisinde milli maçların da oynanması, oyuncular için fiziksel yıpranmayı arttırıyor.

Olimpia Milano koçu Ettore Messina, bu konu hakkında İtalyan basınına açıklamalarda bulundu.

Maç sayısının azalması gerektiğini vurgulayan Messina, FIBA ve EuroLeague’e çağrı yaptı:

“Artık Avrupa basketbolunda maç sayısının azalması gerekiyor. Belki yerel ligler 16-18 takım yerine 14 takımla oynanabilir. FIBA ve EuroLeague’in oturup takvim konusunu çözüme kavuşturmaları lazım, mümkünse oturup ortak bir noktada buluşana kadar o masadan kalkmamalılar. İtalya Ligi finalleri tam 7 maç sürdü, bana göre hiçbir oyuncunun sakatlık yaşamaması şampiyonluktan bile daha değerliydi. Hem bizim, hem de Virtus Bologna’nın oyuncuları çok yorgundular. Mental ve fiziksel açıdan biraz daha dayanıklı olan taraf kupaya uzandı. Şanslıyız ki hiçbir oyuncu sakatlanmadı, yine de bu böyle gitmemeli.

Oyuncular sadece 4 hafta dinlenip ardından milli takımlarına gidecekler. Ağustos sonunda Dünya Kupası var, oyuncular kulüp takımlarına Eylül ayının ortasında dönecekler. Ardından 9 aylık normal sezon serüveni başlayacak, bu normal değil. Umarım en kısa süre içerisinde FIBA ve EuroLeague, takvim konusunda anlaşırlar.”

 

 

 

EUROHOOPS