Ankara’da Karşıyaka Rüzgarı..Seri Eşitlendi

Ankara’da Karşıyaka Rüzgarı..Seri Eşitlendi

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi Play-off  yarı final ikinci maçında Türk Telekom, Ankara Spor Salonu’nda Pınar Karşıyaka’yı konuk etti.

Maçı baştan sona önde götüren Pınar Karşıyaka, son çeyrekte Türk Telekom’un skoru eşitlemesine izin verse de ardından bulduğu seriyle sahadan 81-92 galip ayrıldı.

Bu sonuçla birlikte Karşıyaka seride durumu 1-1’e getirdi ve saha avantajını gele geçirdi.

Seride 3 galibiyete ilk olarak ulaşan taraf, adını Basketbol Süper Ligi finallerine yazdırmış olacak.

Maça Angel Delgado’nun üst üste dört sayısıyla başlayan Karşıyaka’ya cevabı Rıdvan Öncel verdi: 2-4. Ardından Braian Angola’nın üçlüğü, Delgado’nun basketi ve Jaylon Brown’ın üçlüğüyle Karşıyaka 4-12 öne fırladı. Karşıyaka’nın bu serisine Tyrique Jones ve Jerian Grant cevap verdi, 4:47 kala televizyon molasına 8-12 gidildi. Molanın ardından Telekom tempoyu arttırarak farkı ikiye kadar indirirken bu bölümde Karşıyaka’yı Delgado oyunda tuttu. Boyalı alanda ve hücum ribaundlarında büyük dominasyon kuran Delgado, skoru 12-18’e getirdi. Çeyrek sonunda Tony Taylor’ın üçlüğüyle Telekom farkı beşe indirdi ve ilk çeyrek 17-22 sonuçlandı.

İkinci çeyreğe Thomas Akyazılı’nın üçlüğüyle başlayan Karşıyaka, Errick McCollum‘un basketiyle farkı çift hanelere çıkardı: 19-29. Etkili hücum performansıyla farkı 15’e kadar çıkaran Karşıyaka’ya Nathan Sestina üçlükle cevap verse de McCollum’un üçlüğü ve Thomas Akyazılı’nın basketiyle skoru 22-39’a getiren Karşıyaka, Telekom’a molayı aldırdı. Molanın ardından Grant’in üst üste beş sayısı ve Jones’un basketiyle Telekom farkı 10’a indirdi: 29-39. Bu seriye maç boyunca etkili oynayan Delgado cevap verse de Tony Taylor’ın üçlüğüyle fark tek hanelere indi: 32-41. Devrenin son bölümünde tempo düştü ve iki takım da çizgiden bulduğu sayılarla ayakta kaldı. Soyunma odasına 38-46 Karşıyaka üstünlüğüyle gidildi.

 

 

İkinci yarıya iki takım da üç sayılık hücumlarla başladı. Önce Jerian Grant basket faul alırken ardından Angola zor pozisyonda üçlüğü buldu. Nate Sestina cevap verirken Karşıyaka’da da Vitto Brown yayın gerisinden isabeti buldu: 44-52. İki takım yüksek hücum verimliliğinde karşılıklı isabetler bulmaya devam ederken Berk Demir, üçlüğüyle skoru 49-54’e getirdi. Semih Erden’in sportmenlik dışı faul yaptığı hücumdan üç sayı çıkaran Karşıyaka, farkı korumayı başardı: 49-57. Faul atışlarıyla temponun düştüğü bu bölümde Karşıyaka, Vitto Brown’ın üçlüğüyle yeniden çift haneli öne geçti: 52-62. Çeyreğin son bölümünde savunmada kemerleri sıkan Telekom, çizgiden bulduğu isabetlerin ardından Axel Bouteille’in üçlüğüyle son çeyreğe girilirken farkı üçe indirdi: 64-67.

Son çeyrek Delgado ve Jones’un karşılıklı sayılarıyla başladı. Ardından Brown’ın üçlüğüyle farkı altıya çıkaran Karşıyaka’ya Jerian Grant, üç serbest atışla karşılık verdi: 69-72. Grant bir de üçlük yolladı ve skoru 72-72’de eşitledi. Moladan Angola, Delgado ve Brown önderliğinde 0-8’lik seriyle dönen Karşıyaka, 72-80 üstünlüğü yakaladı. Bu seriyi Tony Taylor üçlüğü durdururken Vitto Brown’ın basketine de karşılık veren Taylor, skoru 77-82’ye getirdi. Bitime 2:49 kala kritik bir üçlükte daha isabet bulan Brown, farkı sekize çıkardı: 77-85. Maçın sonunda kontrolü kaybetmeyen Karşıyaka, sahadan 81-92 galip ayrılmayı bildi.

 

Türk Telekom’da Jerian Grant 26 sayı – 7 asist, Tony Taylor 21 sayı – 5 ribaund, Axel Bouteille 11 sayı – 3 ribaund, Tyrique Jones 8 sayı – 8 ribaund ile mücadele etti.

Karşıyaka’da Angel Delgado 25 sayı – 7 ribaund – 3 asist, Vitto Brown 16 sayı – 6 ribaund – 4 asist, Braian Angola 18 sayı – 5 ribaund – 4 asist, Errick McCollum 12 sayı – 4 ribaund – 4 asist ile oynadı.

 

  1. Çeyrek: 17-22
  2. Çeyrek: 38-46
  3. Çeyrek: 64-67
  4. Çeyrek: 81-92

 

 

 

 

 

EUROHOOPS