Anadolu Efes’in Koçluk Pozisyonu İçim Erdem Can’ın Adı Anılıyor

Anadolu Efes’in Koçluk Pozisyonu İçim Erdem Can’ın Adı Anılıyor
Turkish Airlines EuroLeague’deki temsilcimiz Anadolu Efes’te Ergin Ataman’dan boşalacak baş antrenörlük koltuğu için yeni isimler ortaya çıkmaya başladı. Gündeme son olarak gelen isim Türk Telekom Koçu Erdem Can oldu.

Anlaşma yakın

Zafer Çağrı’nın bildirdiği habere göre Anadolu Efes yönetimi, Türk Telekom ile EuroCup’ta yılın koçu seçilen Erdem Can ile 2 yıllık bir anlaşma için uzlaşmak üzere.

Sözleşmesi devam ediyor

Bu sezonun başında kariyerinin ilk koçluk deneyimine Türk Telekom çatısı altında başlayan Erdem Can iki yıllık bir sözleşmeye imza atmıştı. Başarılı koçun Ankara ekibi ile kontratı devam ediyor.

İlk sezonunda harikalar yarattı

42 yaşındaki koç bu sezon Türk Telekom ile Basketbol Süper Ligi’nde normal sezonu galibiyetle bitirmeyi garantilerken, 7Days EuroCup’ta da finale kadar tırmandı fakat İspanyol temsilcisi Gran Canaria’ya mağlup olarak turnuvayı ikinci tamamladı.

Obra’nın yanında kendini geliştirdi

2012-2021 yılları arasında Fenerbahçe’de asistan koçluk görevini üstlenen Erdem Can bu dönemin 7 yılında efsane koç Zeljko Obradovic’in yardımcılığını yaptı.

NBA gördü

Erdem Can, Fenerbahçe’deki görevinden ayrıldıktan sonra yolunu Amerika’ya çevirdi. Başarılı antrenör 2021-2022 sezonun NBA ekibi Utah Jazz’da Koç Quinn Snyder’ın yanında asistan koçluk görevi yürüttü.

 

“Sürpriz olmadı”

Daha önce Olin Edirne’de Erdem Can ile birlikte çalışma fırsatı bulan deneyimli Sırp pivot Vladimir Stimac, AJANSSPOR’a verdiği röportajda başarılı koç için “Türkiye’deki ilk sezonumda Erdem Can asistan koçluk yapıyordu ve onunla çalışma fırsatı buldum. Sonrasında Zeljko Obradovic’in yanına Fenerbahçe’ye gitti. Onu disiplin, detaylar ve basketbola adanarak çok çalışma ile tanımlayabilirim. Onun bu seviyeye çıkması benim için sürpriz olmadı. Türk basketbolu için büyük bir potansiyel.” ifadelerini kullandı.

Ergin Ataman Yunanistan yolcusu

Anadolu Efes ile geçtiğimiz iki sezonda iki EuroLeague şampiyonluğu yaşayan Ergin Ataman’ın sezon sonu takımdan ayrılacağı kesinleşmişti. Başarılı koçun önümüzdeki sezondan itibaren yeni adresi Yunan ekibi Panathinaikos olacak.

 

 

BURAKALACA- AJANSSPOR