”2025 yılı Sırbistan ve Sırp basketbolu için çok önemli olacak”

”2025 yılı Sırbistan ve Sırp basketbolu için çok önemli olacak”

Partizan’ın Başkanı Ostoja Mijailovic, 2024-25 sezonunda genişlemesi beklenen EuroLeague’de kendi takımının da ezeli rakipleri Kızılyıldız’ın da yer alacağından emin.

Mijailovic, Partizan TV’ye yaptığı açıklamalarda 2022-23 sezonunda iki takımın birbirleriyle olan rekabetini de hesaba katınca bu duruma kesin gözüyle bakıyor:

“Eğer EuroLeague 24 takıma çıkarsa Partizan’a da Kızılyıldız’a da yer olacağına eminim. Bence bu durum Sırp halkını da memnun eder. Hepimizin ailelerinde iki ekibin de taraftarı var, renkler bizi ayıramaz. Sırbistan basketbolunun isteği EuroLeague’de iki takımla bulunmak. Avrupa’ya iki takımla bulunabileceğimizi kanıtladı. Derbide rakip taraftarlara deplasman tribününü açtığımda kendi taraftarlarımdan küfür yemiştim fakat Avrupa’ya birlik olabileceğimizi gösterdik. İki taraf da ev sahibiyken kaybetti ve herkes salondan canlı çıkabildi.”

Kızılyıldız ile Partizan arasında son yıllarda yerel ligde oynanan maçlarda birçok olay çıktı: Taraftarlar sahaya maddeler attı, hakemler maçları durdurdu, salonları boşalttılar, oyuncular birbirleriyle tartıştı…

Bu sezon EuroLegaue’de oynanan ve ev sahiplerinin kaybettiği iki derbide ise bu tarz hiçbir olay yaşanmadı. Kızılyıldız, sezonun ilk derbisinde deplasmanda Nemanja Nedovic’in son saniye basketiyle kazanırken Partizan, birkaç hafta sonra yakın geçen maçta deplasmandan galibiyetle ayrılmıştı.

Sırbistan Kupası Finali’nde kaybettikten sonra Partizan koçu Zeljko Obradovic, bu iki takımın neden sadece EuroLeague’de sorunsuz maç oynadığını sorgulamıştı.

“Olay saygıdan ibaret.” diye devam etti Mijailovic. “Birbirimizi sevmeyebiliriz, desteklemeyebiliriz fakat belli bir saygı olmalı. 2025 yılı Sırbistan ve Sırp basketbolu için çok önemli olacak.”

 

 

 

 

EUROHOOPS