Muhteşem derbide kazanan Fenerbahçe

Muhteşem derbide kazanan Fenerbahçe

Sinan Erdem’deki Dünya derbisinde maçın başlangıcı çok sert oldu. İki takım da savunmaya çok konsantre görünürken Fenerbahçe Beko Wilbekin ve Galatasaray Nef daha çok Ennis ve De Bost’u tercih etti. Fenerbahçe’de Brown çok erken 2 faule ulaşıp kenara gelirken Motley hayatında görmediği bir atmosferde muhtemelen ilk kez çıktı ve genelde hata yaptı. Çember altını zorlaması gerekirken tuhaf orta mesafe atışlar kullanıp başarısız oldu Ayrıca Nigel Hares-Davis de ilk yarıda çok suskundu. Caloiaro beklenen katkıyı verirken Floyd çember altı savunmasında Motley’e tecrübe olarak ağır bastı. Itoudis beklenenin çok üstünde Türk oyuncu ile oynamayı tercih edip başarılı oldu. Sarı-kırmızılılar ise daha çok yabancılarını oyunda tuttu. Göksenin’in iyi performansı sonrası trbünler daha da ateşlenirken sakin kaldığı bölümlerde Fenerbahçe Wilbekin ve Edwars ile dondurucu üçlükler buldu. Bu arada şutörleri savunalım derken Galatasaray bire birde çok kolay geçilip normalin üzerinde turnike yedi.

Maç öncesi Galatasaray’ın tempoyu yükselteceğini ama Fenerbahçe’nin düşüreceğini öngörmüştüm İlk yarıda Itoudis aynı tempo ile yanıt erince ortaya beklenmedik bir skor çıktı ve ev sahibi Galatasaray Nef soyunma odasına 51-46 önde gitti. Galatasaray kısalarından beklenenin üzerinde verim alırken Fenerbahçe boyalı alanı iyi kullanamadı Ancak aşırı saldırgan savunmayı da 3 sayı çizgisi dışından çok iyi cezalandırıp boş turnikeler attı. Itoudis ilk yarıda Türk oyunculardan geren verimi alınca yabancıları da çok hırpalamadan 2. yarıya saklamış oldu.

İkinci yarıda rotasyonu daha geniş olan ve ilk yarıda genelde Türk oyuncuları tercih edip yabancıları dinlendirip faul sıkıntısından koruyan Itoudis maçı çok iyi yönetince Fenerbahçe daha rahat oynamaya başladı. Özellikle 3 uzna dönüş sonrası Galatasaray hem Fenerbahçe potasına ettkili gelemedi hem de Fenerbahçe ikili oyunlarda adam değişince şutörün karşısında uzun kaldı ve Galatasaray kısaları çemberi görmekte çok zorlandılar. Pistiolis ilk yarıda ve hatta 3. periyot as oyuncularını çok fazla kullanınca son periyot Galatasaray oyundan düştü. Calathes inanılmaz oynadı gerçekten. Zaten bunları yapsın diye alınmadı mı? Maestro gibi takımı yönetirken beklenenden çok daha fazla skora imza attı.

Son periyot Fenerbahçe Beko vites arttırıp 13 sayı farklı liderliğe ulaştı. Wilbekin’in şanssız sakatlığı salonda herkesi mutsuz etti ama oyunun devamında kazananın kimliği 97-91’lik sonuçlar değişmedi. Uzun oyuncu rotasyonu yeterli olmayan sarı kırmızılılar dışa bağımlı Basketbolda süreklilik sağlayamayınca evinde ezeli rakibine kaybetmiş oldu. Euroleague ve Türkiye ligi lideri Fenerbahçe Beko istikrarını sürdürürken Galatasaray maçın büyük bölümünü çok iyi oynadı. Dünya derbisi adına yakışır bir mücadeleye sahne olurken Galatasaray’ın formu da önümüzdeki maçlar için umut verdi. Seyircinin müthiş desteği 40 dakika boyunca sürerken çaylak Motley muhtemelen ilk kez böyle bir rakip taraftar önünde oynadı ve şaşkınlıktan hep hata yaptı. Itoudis Türk oyuncuları kazanmak için haftalardır elinden gelenin bile fazlasını yapınca ortaya kariyerinin en inanılmaz Metecan Birsen’i çıktı. Şehmuz da oynadığı bölümde çok iyiydi.

Alkışlar iki takıma da….