Geçmişi mum ile aramak !

Geçmişi mum ile aramak !

Madrid’de sezona beklediği başlangıcı yapamayan 2 takımın mücadelesinde kazanan Real Madrid oldu. İspanyol ekibi Efes önünde daha planlı ve programlı gözüktü. Hem set hücumlarında ne yapmak istediğini bilen,hem de hızlı hücumları organize edip kolay sayılar ile kazanmayı hak eden taraf oldu.

Maçın başında çok baskın bir karakter ortaya koyan Real Madrid Efes’i pek yanına yaklaştırmadan oyuna her bölümde önderlik yaptı. Savunmada çok aksayan Efes hücumda da ritim bulamadı. Clyburn ve Zizic ile skorda Madrid’i takip etmeye çalıştı. Elijah Braynt devreye girip art arda sayılar bulsa da savunmada çok aksayan Efes oyuna ortak olmakta zorlandı. Geçen 3 yıldaki hücum temposunun çok altında olan Efes’te Mbaye ve Polonara yine çok sırıttı. Kadrodaki her oyuncuyu verimli kullanan Mateo dersine iyi çalışmıştı. İkili oyunlar ve Penetreler sonrası çember altında Tavares ve Poirier’i çok iyi kullanırken üç sayı çizgisinin dışında da Yabusele’den müthiş katkı aldı. Micic’in mental yorgunluğu sahaya öyle çok yansıdı ki,Efes neredeyse sahadaki doğruları mumla aradı. Real gibi Bukalemun modunda olan ve her etkiye anında tepki verebilen bir takıma karşı çok bilinçsiz ve tesadüflere kalmış bir Basketbol ortaya koydu.

Tibor’un da YOKLAR’ı oynadığı gecede yük 3-4 oyuncunun üstünde kalınca fark bazen suni olarak indi ama 2 takımın ortaya koyduğu emek ve oyun aklı çok farklı olunca Real Madrid her seferinde 2 vites yükseltip çift hanelerde oyunu sürükledi. Milli Takımda da oynamayıp yaz dönemini dinlenerek geçiren Tibor’un performansı gerçekten çok şaşırtıcı ve üzücü. Sonuçta Efes ortaya olumlu çok fazla bir şey koyamadığı maçta Madrid’e Koç değiştirtebileceği geceyi hüzün ile kapatıp alt sıralardan kurtulamadı. Haftaya Barcelona ile Sinan Erdem’de oynayacağı maç belki de sezonun en önemli maçı olacak. Sezonun verimli devamı için ya kazanıp moral bulacaklar ya da dibe demir atacaklar. Herkesin  şapkayı önüne koyup düşünme zamanıdır !

Real Madrid’de ise bence ligin en Joker oyuncusu Gabriek Deck yine oyunun her bölümünde ortaya koyduğu fark ile farklılık yarattı. Gerçekten çok zeki ve yetenekli bir oyuncu. Yapamadığı şey çok az. Giren-çıkan her oyuncunun verimli ve arzulu olduğu bir gecede Rudy Fernandez ve Fabien Causeur’un yokluğunu kimse farketmedi bile. İspanyol ekibinde 5 oyuncu çift hanelere ulaşırken 3 oyuncuda çift haneler seviyesinde maçı tamamladı. Yani alınan verim 8 kişi çok net katkı verdi. Efes de ise bu katkı 5 kişiden geldi. Büyük umutlarla transfer edilen Mbaye ve Polonara SIFIR çekti !