Fenerbahçe Monaco engelini de aştı

Fenerbahçe Monaco engelini de aştı

Euroleague lideri Fenerbahçe Beko çift maç haftası ilk maçında zorlu Monaco deplasmanındaydı. Sarı-lacivertli takım kaybetseydi liderlikten inme ihtimali vardı. Son maçlarda Mike James tuhaf bir ruh hali ile (Aslında çok alışık olduğumuz bir durum) haftayı geçirdi. Son lig maçını sayı atmadan tamamladı. Ancak Itoudis’e karşı CSKA’dan kızgın olan James çok motive oynadı ve arada katkı yapsa da 14/5 atış yüzdesi ile verimli bir gece yaşayamadı. Serbest atışlarda da 9/6 ile % 67 oran yakalayabildi.

Fenerbahçe Beko maç başında otomatik yaptığı iyi şeyleri Calathes önderliğinde yapmaya başlayınca hemen oyunun liderliğini ele geçirdi. Motley-Brown ikilisi birlikte iyi oynadı ama sonra oyuna giren Jekiri çember altını domini etti. Caydırıcılık bölümünde pota altının hakimi oldu. Aldığı 6 ribaund ve attığı 4 sayı gecenin başarılı performanslarından biriydi.

 

Calathes gecenin kesin olarak yıldızıydı ve yaptığı çok iyi organizasyonun yanına 15 sayı da sıkıştırınca Fenerbahçe’nin gecesi keyifli geçti. Alpha Diallo çok iyi oynadı ama yetmedi. Motiejunas maçın ilk periyodunda çok iyi oynarken Koç Obradovic onu kenara alıp çok uzun süre oyuna sokmadı. Jordan Loyd ne atsa girdi ve özellikle takımın geri dönüşünde Diallo ile birlikte önemli bir etki yaptı. 8 ribaund 2 blok ile Donta Hall gecenin iyi isimlerinden biriydi. Monaco takım halinde kötü oynamadı ama Fenerbahçe’nin akıllı hücumlarına da çözüm bulamadı. Genelde savunmada büyük emekler vererek kazanan Monaco bu kez Fenerbahçe hücumlarında savunma olarak etkisiz kaldı. Fark 19 sayıya kadar çıkmasına rağmen o bölümde devreye giren Mike James takımın geri dönüşüne imza attı. 1 sayıya kadar inen fark Fenerbahçe’yi tedirgin etse de taktik zenginliğin fazlaca olduğu bir sezonda 8.galibiyetini alıp en yakın takım ile puan farkını yükseltmiş oldu.

Bench’den gelip çok kritik 2 üçlük ile adeta bomba atan Metecan Koçun güveninin boş olmadığını kanıtladı. Yerli oyuncu kullanmayı seven Itoudis bu kez liderlik maçında risk almadı ve 9 kişilik rotasyonla yetindi. Türk oyuncuların oynadıkça daha fazla güven kazanıp gelişeceği kesin. Koçun güveninin farkındalar ve formanın peşini bırakacak gibi durmuyorlar. Euroleague’de oynamak ve katkı yapmak APOLET demektir ve Milli Takımın buna çok ihtiyacı var.

Yaklaşık 14 dakika süre alan Edwars 12 sayı ile önemli katkı yaparken sezonun en iyi transferlerinden biri olan Hayes Davis çaktırmadan 21 sayı 5 ribauntluk katkı ile ön plana çıkan isim oldu. Fenerbahçe’de herkes formda ve önemli katkı veriyor. Kısa sürede bunu başarabilmek çok şaşırtıcı.

Sarı-Lacivertliler Perşembe gecesi yaralı Milano önünde 9. kez kazanmaya çalışacaklar. Eksik Milano önünde favori oldukları kesin. Ancak birlikte düşünmeyi ve emeği aynen sürdürmeleri gerek. Çok büyük yıldızlara sahip olmayan ama iyi ve karakterli oyunculara sahip bir takım Fenerbahçe. Itoudis şu ana kadar alkışı fazlasıyla hak etti.