Fenerbahçe hiç geri adım atmıyor

Fenerbahçe hiç geri adım atmıyor

Sezona Koç ve kadro değiştirerek giren Fenerbahçe Beko, Euroleague lideri olarak çıktığı maçta Kızılyıldız’ı 4.periyot oynadığı dominant Basketbol ile farklı yenerken istikrarını korudu.

Maça çok iyi başlayıp özellikle Motley’i çok iyi kullanan Fenerbahçe ilk periyodun son 3 dakikasına 12 sayı önde girip çok iyi Basketbol oynarken birden stop edince Kızılyıldız’dan gelen 11-0’lık seri ile sarsılsa da devreyi 1 sayı farkla önde bitirdi. Calathes’in müthiş asistleri ile şık sayılar bulan sarı lacivertliler’de bu ani duruş tedirginlik yarattı. Birden ortaya çıkan çözülme soru işaretleri yarattı. Ancak 4.periyot Itoudis’in Barcelona maçında çok güvendiği Melih Mahmutoğlu’na bu maçta da verdiği süre Melih’de olumlu etki yapınca Fenerbahçe Kaptanı Euroleague’deki en yüksek sayı potansiyali olan 20 sayı ile ulaşmış oldu. Oyuncularımızın bu güvene inanılmaz ihtiyacı var. Itoudis’i Barça maçı sonrası bu nedenle çok övmüştüm,beni haklı çıkardı. Son periyodu çok iyi oynayan Fenerbahçe 14 sayılık farklı galibiyet ile liderliğini sürdürdü. Maestro Calathes’in oyun kurgusu ve şık asistleri geceye damgasını vurdu. Motley yine harika oynarken Nigel Hayes ve Tonya Jekiri art arda faul yapmaktan oynayamadılar. Jekiri oyundayken Itoudis’in dominant kısalara karşı adam değişme savunmasını tekrar gözden geçirmesi gerek çünkü Jekiri çok uzun ve ayakları çok yavaş. Bazı maçlarda çok büyük sorun olabilir ! Wilbekin’ın ortada gözükmediği gecede gelen farklı galibiyet takımda herkesin önemli katkılar verebileceğini gösterdi.

Fenerbahçe’nin en büyük artısı savunmada çok enerji sarfetmesi ve bunu büyük bir inanç ile yapması çok değerli. Çünkü tek tek bakınca inanılmaz oyuncular değiller. Ancak bir arada harika iş yapıyorlar. Yani Fenerbahçe bir yıldızlar topluluğu değil ama çok iyi takım. Koç Itoudis kısa zamanda büyük iş yaptı.

Gelelim Kızılyıldız’a…Maçın başı ve son periyot bir anda dağılsalar da takımın hala epey eksik olduğunu unutmayalım. Ligin ilk haftası Efes önünde izlediğim Kızılyıldız bu maçta çok daha iyi görüntü verdi. Özellikle Nedovic’in dönüşü epey fark yaratmış. Ayrıca 5 Sırp oyuncuya dönüş yaptıktan sonra üstün Basketbol bilgileri ile hem hücum hem de savunmada iyi iş çıkardılar. Kızılyıldız play-off yapabilir mi bilemiyorum ama bir çok takıma çelme takıp daha iyi olacağını düşünüyorum. Lazic takıma liderlik ederken Kuzmic ve Petrusev iyi görüntü verdiler.