En gergin Efes-Panathinaikos serisi

En gergin Efes-Panathinaikos serisi

2004-2005 Euroleague sezonunda Efes Pilsen Final Four öncesi turda Panathinaikos ile eşleşmişti. Seri 3 maç üzerinden oynanıyor ve 2 galibiyet alan takım tur atlıyordu.

Efes Pilsen kadrosu  Willie Solomon, Henry Domercant, Goran Nikolic, Nikola Prkacin, Dusan Kecman, Ermal Kuqo, Kaya Peker, Alper Yılmaz, Ender Arslan, Mustafa Abi, Cenk Akyol, Barış Ermiş, Valentin Pastal’dan oluşuyordu. Koç ise Oktay Mahmuti idi.

Panathinaikos kadrosu ise Fragiskos Alvertis,Giorgios Kalaitzis,Dimitris Papanikolaou,Jaka Lakovic,Mike Batiste,Patrick Femerling,Nikos Chatzivrettas,Darryl Middleton,Kostas Tsartsaris,Dimitris Diamantidis,Looney Baxter,Vassilis Xanthopoulos,Dusan Sakota,İbrahim Kutluay,Tracy Murray’den oluşmuştu. Koçlar Zeljko Obradovic ve Dimitris Itoudis’ti.

Atina’daki ilk maçı Panathinaikos 102-96 kazanırken ortam gergindi. İstanbul’daki rövanş maçında ise bu kez kazanan 75-63 ile Efes Pilsen olurken ortamın gerginliği İstanbul’da da artmıştı. 

Serinin son maçı için Atina’ya gittik. Maçın yorumcusu ben ve spikeri Mustafa İyi idi. maçtan 45 dakika öncesinde sahaya şut atmak için çıkan Willie Solomon ilk hedef olmuştu. Maç son derece sert ve gergindi ama Efes Pilsen beklediğimiz oyundan çok uzaktı. Fark 20 sayı üzerine çıkıp hiç de umut vaat etmiyordu. Sonra ilginç şeyler oldu ve Panathinaikos çok boş kaçırıp farkın rehaveti ile ‘Kazandım’ havasına girince Efes Pilsen hızlı bir şekilde farkı eritmeye başladı. Bu sefer seyirci tedirgin olunca Obradovic’in sinirli molaları devreye girdi. Tek topa kadar inen fark bir anda İbrahim Kutluay’ın yaptırdığı zekice hücum faul ile ibre değişemeyecek şekilde Panathinaikos’a döndü ve Yunan ekibi maçı 84-76 kazanıp Final Four’a kalırken Efes Pilsen de sezonu kapatmış oldu. Uzun yıllar yaptığım Euroleague yorumculuğumda yaşadığım en gergin seri idi. 3 maçta birbirinden gergindi. Panathinaikos’un kadrosu Efes’e göre daha dominanttı ve ev sahibi avantajı seriyi kazananı belirledi.