Efes İtalya’yı sever

Efes İtalya’yı sever

Euroleague çift maç haftasında İtalya macerası için önce Milano’ya uğrayan Anadolu Efes ilk periyot hariç direnç göremediği maçta Emperio Armani Milano’yu perişan etti.

Will Clayburn’ün bambaşka boyutta Basketbol oynadığı gecede sahaya 3 önemli yıldızı Shavon Shields, Gigi Datome ve Bily Baron’dan yoksun çıkan,ayrıca Koç tercihi ile Desaun Thomas’ı da oynatmayan Milano hiç bir varlık gösteremeyip 51 sayıyı zor attı. Savunmada da çok zayıf kalan İtalyan ekibi maç bir an önce bitsin diye dua etti !

Micic’in çok dominant olmadığı gecede Tibor Pleis’ın geri dönüş sinyalleri gelecek maçlar için umut vericiydi. Ataman sanırım Zizic’e tahammül edemedi ve sadece 3.43 dakika süre verdi. M’baye istikrarlı oyununu sürdürürken Polonara halen BELİRSİZLİK SİNYALLERİ’ni vermeyi ihmal etmedi. Hücumdan çok savunmaya konsantre olan Efes takımında bu konuda herkes elinden geleni yaptı. Efes eksik Milano’nun tempoyu yükseltmesini engelledi ve kullanılan top adedini alt seviyeye indirdi. Efes’i az adamla yakalamakta büyük zorluk yaşayan Milano kaderine razı olurken Efes İtalya’daki ilk maçını Efes B Takımı ile oynar gibi oynadı. Oynamayan oyuncular ne kadar kaliteli olursa olsun Messina’nın artık vitrinlerde bile olmayan,görünmeyen Basketbol tarzı ile bir yere ulaşamayacağı belli oldu. Basketbol değişiyor ama Messina değişemiyor ! CSKA yıldız gibi oynayan Voightmann BGL oyuncusu haline dönmüş. Sadece Koçun çizdiği sete bağlı kalmak zorunda olup körelen oyuncular kervanına katılmış. O da boş bakıyor..

Ömercan oynadığı sürede 3 top kaybı yaptı. Genç guard bunun problem olmadığını,hatalarını iyi etüt ettiğinde başarabileceğini,aslında çok kapasiteli ve iyi oyuncu olduğunu anlamalı. Bazen süreçler uzayabilir ama Ömercan tıpkı Kerem ve Ender gibi Efes’in net guardı olacaktır. Türkiye Liginde bile az oynayan Türk oyuncuları Ataman’ın cezalandırması değil kazanmaya çalışması gerek. Oyuncuları İtalya’ya getirmemek çözüm değil. Liglerin çok uzun olduğu,her oyuncuya ihtiyaç duyulacağını ve bu oyuncular ile Milli Takımda birlikte olduğunu hatırlaması gerek. Takımında oynamayan oyuncu Milli Takımda şapkadan tavşan çıkarabilse Şampiyonada ilk dört yapar,elemelerde de vize alırdık. Bir yerde bir yanlışlık var..önemli olan yanlışı bulabilmek…

Efes Cuma gecesi keyfi yerinde olan Bologna ile oynayacak. İtalyan ekibinin bu gece oynaması dinlenme açısından Efes için büyük şans. Kaybettiğinde karalar bağlamayan,iyi Basketbol oynamaya çalışan orta karar bir takım Bologna. Teodosic az süre alıp verimli oynuyor. Ancak çember altı güçlü bir takım olduğunu unutmamak gerek. Scariolo az oynatsa da kendi seyircisi önünde Belinelli çok tehlikeli hale gelebilir..aman dikkat. Yakarsa Roma’yı bile yakabilecek bir isim !

Bologna kağıt üzerinde her bölgede iyi oyuncuları olan bir takım. Asla üst düzey değil ama hata affetmez cins bir takım. Hackett bu tip atmosferleri çok seven deneyimli bir guard. Oynatmayı sever ama gerekirse kendi de iyi oynar. Oluşabilecek ani farklı geri düşme ya da hakem kararlarından sıkıntı yaşama gibi konulara fazla takılmadan Efes’in sadece kendi işine konsantre olması gerek. Tünelin ucunda ışık bol görünüyor. Bu 40 dakika Efes’e çok fazla şey kazandırabilir….Naçizane