Dostların savaşında kazanan Obradovic oldu

Dostların savaşında kazanan Obradovic oldu

Euroleague’de haftaya averaj ile lider başlayan Fenerbahçe Beko, özellikle 3.periyot 11 sayıya çıkardığı fark ile kazanıyor görüntüsü verse de Partizan’ın son periyot ortaya koyduğu akıllı oyun ve ribaunt üstünlüğü ile 73-72 kaybetmekten kurtulamadı ve 5.yenilgisini aldı.

Yeni transfer Kostas Antetokounmpo sahada olsa da Koç Itoudis tercih etmedi. Bunun dışında kasığında yırtık olmasına rağmen son bir kaç maçı bu şekilde oynamayı kabul eden Tonye Jekiri ilk yarıda çok iyi oynadı ama ters eşleşmelerde beklenen faulleri alıp final bölümünde oynayamadı. Itoudis’in bu tip durumlar için mutlaka B PLANI organize etmesi gerekiyor. Ya rakibi alan savunması gibi yanıltıp ikili oyunları engelleyen ya da gerçekten 3-5 dakikalık saldırgan bir alan savunması. Tabi ki Koçların kendine has inandıkları çözümler var ve saygılıyım. Ama olmuyorsa B planı gerekmez mi?

 

 

Eski dostların taktik savaşında Efes galibiyeti ile olağanüstü güven kazanan Partizan ve Obradovic gülen taraf oldu. Beklenenin çok üstünde performans veren Wilbekin gecenin Fenerbahçe açısından en büyük kazancı olurken 8/0 ile oynayan Guduric gecenin kabusu oldu. Hatta ‘Nightmare on Elm Street’ filminin unutulmaz karakteri Freddy Kruger bile bu gece Guduric’in yanında sönük kalırdı!

Genelde klasik karakteri olan SAVAŞÇILIK bölümünü yine sarı-lacivertli takım elinden geldiğince başarsa da kaybetmekten kurtulamadı çünkü karşısında 9 Euroleague şampiyonluğu olan Zeljko Obradovic vardı. Calathes takımı çok iyi yönetip skora da çok destek verse de emekleri tam yerini bulamadı. Nigel Hayes-Davis ve Dyshawn Pierre özellikle ilk periyot bir arada çok uyumlu oynasalar da sonraki bölümde tıpkı Türk filmlerinin son sahneleri gibi bir türlü buluşamadılar. Yani Fenerbahçe bu geceye kadar kazandıklarını hala lider olarak devam ettiği haftada cepten yiyerek heba etmiş oldu. Kostas’ın takıma katılımı ve ardından Bjelica’nın dönüşü ile dertler biter…kabul.. ama ara süreç keyif vermekten uzaktı.

 

 

Partizan üst üste oynadığı aşırı tansiyonu yüksek,gergin ve önemli maçlar sonunda belki çok fazla kaybetti ama bu atmosfer ile oynamayı öğrendi. Bu disiplin ile Play-off yaparlarsa artık şaşırmam. Özellikle üst üste oynadıkları Kızılyıldız maçlarının acı vve üzüntüsü onları sınıf atlattı  resmen. Önce Efes ve bu gece de Fenerbahçe galibiyetleri net kanıt oldu.

Sonuçta ribauntlarda 38-33, top kayıplarında 10-7 geride olup asistlerde 19-12 üstün olan Fenerbahçe cepten yemeyi sürdürüp liderliği büyük olasılık ile kaybetti. Sağlık olsun ama bir daha olmasın. Bu arada Partizan’ın en iyi oyuncusu ve skoreri rakibin oyun kurucusuna yaptığı müthiş baskı ile fark yaratıyor…Kevin Punter yani…oyun karakteri böyle bir şey işte..şapka çıkarmak gerek Punter’a..

Bu arada epey eleştirmiş gibi görünebilirim tabi ki…bende biliyorum üst üste bu kadar sakatlık ve uğursuzluğun takımı ve Koçu çok zorladığını..bu işlerin kolay olmadığını…ama araya 1 galibiyet sıkışmalıydı…

 

Naçizane…