Basketbolumuza yeni bir soluk veren Timsahlar

Basketbolumuza yeni bir soluk veren Timsahlar

Geçtiğimiz sezon başından beri Frutti Etra Bursaspor ülkemizde herkesi ortaya koyduğu performans ile şaşırttı. Yeni jenerasyonun GENIUS Koçu Dusan Alimpijevic ile müthiş bir uyum sağlayan Frutti Extra Bursaspor Kulübü seyircinin de itici gücüyle harika bir çizgi yakaladı. Geçtiğimiz sezon Türkiye Liginde 8. sıradan play-off’a girip ilk turda Fenerbahçe’ye elenen Bursaspor Avrupa’da final oynama başarısı göstermişti. Sonrasında da önemli yabancıları Avrupa’da üst liglere transfer olmuştu. Finale gelene dek tüm eleme maçlarını deplasmanda oynayan Bursa ekibi Partizan başta olmak üzere tüm takımları yenip ligin tozunu atmıştı. Finalde ise ligin en büyük şampiyonluk Adayı  Virtus Segafredo Bologna’ya kaybedip final oynama onurunu yaşamıştı. Koç Alimpijevic’in müthiş katkısı kimsenin gözünden kaçmamış ve yeşil beyazlı kulüp yeni sezona çok daha umutlu hazırlanmıştı.

1.5 yıllık kontrat ile gelen Sırp Koç kadroda değişime gitti. Giden yapancıların yerine bütçenin izin verdiği ölçüde yenilerini dahil eden Alimpijevic yerli oyuncularda da gençleşmeyi tercih etti. Efes’ten Yiğitcan Saybir’in transferi bence çok sıra dışı oldu. Hem 3 hem 4 numarada çok rahat oynayabilen Yiğitcan aynı zamanda ribaund katkısı veren bir forvetti. Ahmet Düverioğlu ve Zach August farklı tipte uzunlar olsa da bir arada iyi oynuyorlar. Dudzinski ise Joker konumunda. Neredeyse tüm oyuncuların katkı verdiği bir takım. Çok yetenekli bir oyuncu olan Thornwell ısınma aşamasında henüz. O da beklenen katkıyı verirse işler farklı yöne gidebilir. Clemmons belli bir çizgide oynuyor çünkü.

 

Bu sezona çok enerjik başlayan Frutti Extra Bursaspor şu anda Türkiye liginde 1 maçı eksik 4.sırada. Ancak eksik maçını kazansa da bir üst  sıraya galibiyet farkı nedeniyle çıkamıyor. Onuralp’in lider konuma geçtiği bu sezonda tempoyu daha da arttırıp sete set kalmamaya çalışıyorlar. Needham’ın iyi oynadığı maçlarda daha farklı bir görüntü çizen Bursa ekibi kullanılan top adedi arttıkça daha çok atan ancak daha fazla yiyen bir konuma geldi. Koşan oyuncu fazlalaştıkça rakip potaya ışık hızında gidebiliyorlar. Yiğitcan da kulvar koşusunu iyi yapabildiği için izlemesi keyifli bir Basketbol ortaya çıkıyor. Anadolu Efes’i yenmeyi başaran Frutti Extra Bursaspor bu hafta evinde galibiyetsiz ama yeni transferi ile iyi Basketbol oynayıp kazanmayı hak eden Büyükçekmece Basketbol’a kaybetti. Koç Alimpijevic 2.periyotta bir faul kararına itirazdan 2 teknik faul alıp diskalifiye olması hesapları maç içinde otomatik olarak değiştirdi. Gerçi liglerimizde Hakem yönetimleri şu anda Afrika’da Kabileler arası turnuva yöneten Hakemler seviyesinde…o da ayrı !!!

Avrupa’da ise durum oldukça umut verici görünüyor. 6 maç sonunda Bresse 1 yenilgi ile liderken Frutti Extra Bursaspor 4 galibiyet 2 yenilgi ve üçlü averaj ile 3.sırada bulunuyor. Çoktan havlu atan takımlar var. En tehlikelisi de onlar, çünkü rahatlar. Her rakibe kazanmak için çıkıp, kaybederse sorun olmayan takımlar büyük sıkıntı yaratanlardır. O yüzden her maçın altın değerinde olduğunu bilmek gerek.

 

 

Bursa ekibi kadrosuna dahil olan oyunculardan ve hatta Türk oyunculardan üst düzey verim alırken gelişimlerini de sağlıyor. Milli Takıma daha elit oyuncu yollayabilen seviyeye geldiler. Şeytan Koç Alimpijevic gerçekten çok başarılı bir transfer ve Frutti Extra Bursaspor onunla sözleşmeyi erken uzatıp en doğru kararı verdi. Artık bazı takımlarda süre bulamayan Türk oyuncuların koşarak geldiği bir kulüp oldu yeşil-beyazlılar. Bunlar güzel şeyler…

Sponsor-seyirci ve takım bütünlüğü işi bambaşka bir boyuta getirdi. Başta Yönetim ve Genel Menajer Nedim Yücel olmak üzere hepsine kocaman alkış. Keyifle izlenen takım yaratabilmek zordur. Frutti Extra Bursaspor bunu başardı…