Ataşehir’de süper derbi Fenerbahçe’nin

Ataşehir’de süper derbi Fenerbahçe’nin

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi derbisinde Fenerbahçe Ülker Ataşehir’de Anadolu Efes’i konuk etti.

Efes’in Dunston’ı tek uzun tercih etmesi ile maça çıkarken Larkin sürprizi geceye damga vurdu.Maça Fenerbahçe Beko müthiş bir tempo ve çember altı kullanımı ile başladı. Motley,Nigel Hayes ve Pierre üçlüsü süper yıldız olmasa da bu tip Basketbolu iyi oynayan isimlerdi ve maçın ilk periyotunda tercihleri nedeniyle Itoudis haklı çıktı çünkü fark bir anda 10 sayı oldu. Ancak hayatta her şeyin bir sonu olduğunu ispatlayan Larkin’in oyuna girişi oldu. Ataman tek uzununu ilk yarıda koruyamazken Dunston çok erken 3 faul aldı. Bunun anlamı Fenerbahçe’nin Efes pota altında fink atmasıydı. Micic bol top kaybı ile negatif istatistik yaparken durumu Larking toparladı. Hatta Clayburn son atışı sokabilse Efes ilk periyotu önde tamamlayacaktı. Bu bölümde Calathes ve Willbekin başta olmak üzere çılgın tempoda oyuncu değiştiren Itoudis maça negatif etki yapar gibi görünürken 10-11 çok koşan oyuncu ile tempoyu hiç düşürmeyip rotasyonu zaten dar olan rakibi bunalttı. Larkin çok iyi oynadı ve herkesi oyunun içine dahil etti. Sarı lacivertliler ilk periyotu 24-23 önde tamamladı.

 

2.periyod Biberovic-Pierre-Calathes-Guduric ve Motley ile çok uyumlu bir dönem yakalayan Fenerbahçe Beko sürekli çember altını zorlarken Biberovic’in üçlükleri ile sürpriz katkı alırken oldukça rahatladı. Nigel Hayes ve Pierre ile sırtı dönük hücumları zorlayan Fenerbahçe Guduric’in çembere gidişleri ve Motley’e inen toplar ile Efes’i çok zorladı ve başarılı oldu. Efes o kadar kötü seçimler yaptı ki neredeyse tamamı hızlı hücum ile potasına sayı olarak döndü. Micic korkunç bir ilk yarı oynadı. Pierre çember altının yıldızı oldu ve Fenerbahçe devreyi 50-40 önde tamamladı.

3.periyot Fenerbahçe Beko bambaşka bir kimliğe büründü. Efes’in 4 dış atıcısını durdurduğu gibi hücumda da Nick Calathes’in harika seçimleriyle kolay Basketler bulurken yine çember altını işledi. Bir türlü istediği organizasyonu yapamayan Efes savunmada da mantık olarak ne yaptığı çok belli olan Fenerbahçe’yi bir türlü durduramadı. Efes hücumdan boş döndükçe Calathes önderliğinde Fenerbahçe hızlı hücumları zorlayıp Efes’i avladı ve fark iyice arttı. 22 sayıya kadar çıkan farkı Clyburn periyot sonunda 71-54 ile 17 sayıya indirdi.

 

 

Son periyota Clyburn Pilsen olarak başlandı resmen. Aldığı her topta 2 ya da 3 sayılık basketler bulan Clyburn yavaş yavaş maçı dengeye getirirken bu kez Itoudis dondu kaldı. Efes ağırlıklı olarak Clyburn ile sayı bulurken Fenerbahçe’de kişisel fauller artmaya başladı…yavaş yavaş eriyen fark bu kez  Fenerbahçe’nin korkunç seçimleri ile Efes’e gümüş tepside sunulan bir maç haline geldi. Maçın bitimine yaklaşık olarak 2 saniye kala Fenerbahçe 79-76 öndeyken Clyburn sağ köşede sırtı dönük aldığı topu Motley üzerinden üçlük baskete çevirince maç uzatmaya gitti ve Ataşehir’de ölüm sessizliği hakim oldu. Bu arada 5. faulünü yapan Calathes devre dışı kalnca uzatma periyotuna Fenerbahçe guard olarak Wilbekin ile başladı. Tüm atıcıları oyunda olan Efes kazanacak havası oluşmuşken Fenerbahe takım oyunundan geri adım atmayıp hem çember altına çok şık toplar indirip basketler buldu,hem de üçlüklerde istediği isabeti bulup maçı 93-90 kazanmayı başardı.. Efes uzatmada yakaladığı Fenerbahçe beşini yenemeyerek harakiri yaptı. çünkü Guduric de 5 faul ile oyun dışında kalmıştı.

Hep yazdım ve söyledim. Ana oyuncularınız Clayburn,Micic,Beabouis ve M’Baye’yi Hem Euroleague ve hem de Türkiye Liginde hiç dinlendirmeden 35-39 dakika her maç oynatırsanız fiziksel ve mental yorgunluk kaçınılmaz olur demiştim. Hatta ağır sakatlıklar ortaya çıkar demiştim. Bugün Micic’in hali net İFLAS’tır..

 

 

Bu arada M’Baye yaş ve üst düzey tecrübesi sıkıntılı bir oyuncu…onu da mutlaka Türkiye liginde dinlendirmek gerek. Tabi ki en doğruyu Koç bilir..

Fenerbahçe sakatlıklarla boğuşup kaybettiği avantajını sanırım yavaş yavaş geri alacak. Eğer Tyler Dorsey de Itoudis nedeniyle Fenerbahçe’yi seçerse işin boyutu fazlaca değişir çünkü bir aksilik olmazsa Nemanja Bjelica da yakında net olarak dönecek.

Itoudis arada fazlaca rotasyona girse de maç sonunda diri bir takımı sahada tutma başarısını gösteri. Kazanan daima haklıdır.

İki takıma da bizlere bu gece yaşattığı muhteşem gece için sonsuz teşekkürler. Gerçekten müthiş bir maçtı, adına yakıştı ve kazanan Basketbol oldu.

 

Naçizane…