Ataşehir’de Fenerbahçe Kasırgası

Ataşehir’de Fenerbahçe Kasırgası

Euroleague lideri Fenerbahçe Beko geçen hafta evinde Baskonia’yı denize döken Panathinaikos’u sürklase etti.

Maç öncesi zor maç olacağını ve çok dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyordum. Ancak ilk periyot bizlere ilk sinyalleri verdi. Bir arada inandıkları ilk şeyin savunma olduğunu görünce maç sonu tahmini daha kolay yapılabiliyor. Calathes gibi bir Maestro’dan gelen direktiflere son derece açık olan takım arkadaşları ellerinden geleni maksimum yapmaya çalışınca ortaya çok iyi bir ürün çıkıyor. Savunma inanç ve konsantrasyonu bu ligin olmazsa olmazı aslında. Hücum nankör savunma sadıktır derler.

Melih Mahmutoğlu’na verilen şans tamamen ona olan inançtan kaynaklı ki maç sonu röportajında Itoudis bunu ima etti. Bunlar güzel şeyler. Ayrıca Edwars’ı son derece kontrollü kullanıp birden çıldırmasını engelliyor. Çünkü Edwars da o potansiyal var. Kontrolü kaybedip takım oyununa zarar verebilir. Şu ana kadar Itoudis öğretici ve geliştirici rolünü mükemmel gerçekleştirdi. Takımın kendine ve birbirine inancı tam. Bunun dışındaki her şey emin olun yalandır. 2 maç çılgınca üçlük sokup 5 maç hiç sokamayabilirsiniz. Hele Euroleague gibi zor bir ligde. O yüzden bu kazanımlar ileride Fenerbahçe için ışık tutan noktalar olacak. Tabi ki sarı-lacivertliler düşüş yaşayacak,maç kaybedecek,bazen keyifler kaçacak. Bu ligin doğası bu. İşte o günlerde bu yazdıklarımı hatırlarsınız çünkü şifre bunlar olacak…yani takım olup birbirine inanmak ve tek elden hareket etmek.

Taktiksel zenginliklerden çok iyi düşünülüp yerleştirilmiş alışkanlıklar bu takımın tanımı bence. Basit kurallarla oynuyorlar ve eşleşmeleri net olarak kullanıyorlar. KESİNLİKLE transfer ihtiyacı yok çünkü uyumlu bir kadro var. 4 numara-5 numara ya da 3 numara gerekmiyor. Sadece iyi çalışıp birbirine ve sisteme inanmak bu takıma yeter.

Panathinaikos iyi takım oldu ama Koç sırıtıyor. Kulübün büyüklüğü ve kültürü için 2 beden küçük kaldı Radonjic. Olası mantıklı bir Koç değişimi bu takımı 1 seviye yukarı çıkarır ki bu da çok tehlikeli bir takım olacaklarının göstergesidir. Sezon çok uzun,daha köprünün altından çok sular akar.

Üst üste 2 harika gece geçirdikten sonra keyfimiz yerinde. Şimdi çift maç haftasına konsantre olacağız. Unutmayalım ki Euroleague’de kolay maç yoktur. Sadece maçın içinde yaptığınız iyi şeyler ile maçı kolay hale sokabilirsiniz…

Tebrikler Fenerbahçe