Aslan Bursa’da altın buldu

Aslan Bursa’da altın buldu

Basketbol Süper Ligine beklediği başlangıcı yapamayan Galatasaray Nef zorlu Bursa deplasmanında yeni transfer McGee’nin önemli katkısıyla kazanmayı başardı ve moral buldu.

Maçın başından sonuna dek oyunun kontrol ve üstünlüğünü sürekli elinde tutan sarı-kırmızılı ekip kısaların çembere gidişlerinden özellikle ilk periyod çok kritik sayılar buldu. Maçın sonuna kadar mentalite olarak bunu benimsedi. Özellikle maçın başında Ahmet Düverioğlu’nun erken 2 faule ulaşması avantajını Göksenin ve Caloiaro’nun hücum ribaundunu iyice zorlamasıyla lehine çevirerek sürekli oyunu önde götürdü. Buna karşın savunmada bire bir geçilmeyen ve sürekli geçilen oyuncuya yardıma gelip çember altı atışlarını bozdular. Top elinde olan oyuncuya kolay geçilmeyip Bursaspor Frutti Extra’nın önemli silahını devre dışı bıraktılar. Bursa ekibi pivot pozisyonundan beklediği sayıları üretemeyip zor dış atışlarla şans arayıp bulamayınca 12 sayı geri düştü. Oyuna giren Ahmet çok erken 3. faulünü alınca direksiyon ve insiyatif tamamen kısaların eline kaldı. Yeşil-beyazlı kısalar pozisyonları çok zorlayınca bekledikleri skor üstünlüğünü de bir türlü ele geçiremediler. Burada Galatasaray Nef’in savunma başarısından da bahsetmek gerek. Bire bir savunmaların başarısının yanında gelen yardımlar da çok etkiliydi. Bursaspor Frutti Extra yine de uzun süre tartışmalardan duran oyuna rağmen devre sonunda 50-45 ile farkı mantıklı seviyede tutmayı başardılar. Galatasaray Nef ise 5 sayılık avantajla soyunma odasına giderken hiç geri adım atmamasının ödülünü aldı.

2.yarıda da  gerek sertlik ve gerekse oyun temposunda hiç düşme olmadı. Galatasaray kısaları De Bost,Ennis ve McGee çok iyi oynarken Caloiaro ile Joker kullandı. Hakemlerin tutarsız kararları iki tarafı da çok gerdi. Maçta tartışılabilecek karar sayısı rekor seviyedeydi. Bursa ekibi Onuralp ve Dudzinski ile oyunda kalırken Needam ve Clemmons verimli oynayamadı. Özellikle Galatasaray’ın savunmasını okumakta zorluk çeken kısalar oyunu iyi yönlendiremedi. Auguste çember altını tek başını domine etmeye çalıştı ama sarı-kırmızılalar dersine çok iyi çalışmışlardı. Sürekli yüksek tansiyonda oynanan maçın sonunu daha bilinçli oynayan Galatasaray Nef Bursa’dan çok değerli bir galibiyet ile dönmeyi başardı. Bursaspor ise Yiğitcan’dan beklediği katkıyı alamazken çember altı sıkıntısına çare bulamadı.

Sadık Emir Kabaca yine büyük katkı verdi ve A Milli Takıma neden seçildiğini gösterdi. Seyir zevkinin harika olduğu maçı izleyemeyenlar mutlaka tekrarını izlemeli. Hakemler oyuna hiç hakim olamazken ortamın lüzumsuz yere gerilmesine neden oldular. Bursa’da dolu tribünler keyif verdi. İki takıma da ortaya koydukları harika mücadele için kocaman alkış…