Anadolu Efes’in bu akşam ne yapmalı ? Naçizane görüşlerim !

Anadolu Efes’in bu akşam ne yapmalı ? Naçizane görüşlerim !

Euroleague 16. hafta maçında , Maccabi Playtika Telaviv evinde Anadolu Efes’i konuk edecek. Böylece Euroleague’de Anadolu Efes 2022 yılına Maccabi deplasmanı ile veda edecek. Anadolu Efes 15 maçta 8 galibiyet ve 7 mağlubiyet ile 7. sırada bulunuyor. Aynı galibiyete sahip Maccabi de 8. sırada yer alıyor.

Lacivert- Beyazlılar, ligdeki son iki maçta, deplasmanda Partizan’a 82- 79 mağlup olurken, sahasında Panathinaikos’u 88-69 yendi. Maccabi Tel Aviv ise 78-73 kaybettiği Virtus Bologna maçının ardından yine deplasmanda karşılaştığı Alba Berlin’i 83-70 mağlup etti.
Tabi ki Efes kurmayları dersini çok iyi çalışmıştır ama ben yine de bazı noktaları hatırlatma ihtiyacı duydum. Şöyle ki…
Maccabi yüksek tempoyu çok seven ve mümkünse tüm maçı bu şekilde oynamak isteyen bir takım. Bu sene oluşturulan kadro da bu mantığa göre kuruldu. Gerçi Oded Kattash oyunculuk kariyerindeki müthiş başarıyı belki Koçluk kariyerine taşıyamadı ama takımın bazen sert ve etkili geri dönüşlerinde önemli katkı veriyor. Çok soğuk ve mimiksiz olması oyuncular için motivasyon bazında çok eksi bir durum. Tempo takımları heyecanlı, bağırıp çağıran, kenarda sevinen ve üzülen, bazen sinirlenen Koç görmeyi severler. Şimdilik Kattash bir beyin cerrahı kadar sakin ve mimiksiz.
Takımda top ile çok rahat oynayabilen, çembere gidebilen 2 ve 3 sayılık atışlarda çok tehlikeli olan oyuncular var. Mesela Lorenzo Brown Kokoskov döneminde Fenerbahçe’de tedirgin ama yararlı bir yıl geçirdikten sonra Rusya serüveninde adeta bomba gibi patladı. Unics Kazan resmen sınıf atladı. Sonrasında tarihinin en çaylak takımı ile Avrupa Şampiyonasına gelen İspanyolları şampiyon yaptı. Apoletler birdenbire General seviyesine çıktı. O artık tedirgin değil, tam tersi başı ve omuzları dik bir yıldız haline geldi. Özgüveni tam. Ayrıca Bonzie Colson, Jalen Adams, Wade Baldwin, Austin Hollins ve Darrun Hilliard gibi çılgın atıcı ve skorer takım arkadaşlarına sahip. Ellerinde olsa 40 dakika iç durmadan KOŞ KOŞ Basketbolu oynarlar.. Ayrıca sınırsız top kullanabilme hakları olduğu da görülüyor. Belki de Kattash bu takımın frenidir !
Alex Poythress ve Josh Nebo Efes’in hiç hoşlanmadığı saldırgan ve sert uzun durumundalar. Jarell Martin ve Roman Sorkin ise uzun forvet pozisyonundaki farklı karakterde oyuncular. Sorkin’in 3 sayı tehtiti yok ama pivot kadar etkili boyalı alan hücumları var. Martin ise % 35 civarı 3 sayı yüzdesine sahip, yani boş bırakmaya gelmez.
Toplamda belki bir Efes kadrosu kadar üst düzey Euroleague deneyimine sahip değiller ama çok tehlikeli ve 2 tarafta da patlayabilecek bomba gibi bir takımlar. Pimi hangi tarafta çekeceklerini kendileri de bilmiyor..
Bu gece maçın temposu yüksek olursa Maccabi muhtemelen kazanır. Ancak Efes maçın tempo ayarını iyi yapıp genelde düşük tempoda oynar ve sete set hücumlarda yıldızlarını ADİL TOP KULLANIMI ADETLERİ ile organize edebilirse ortaya farklı galibiyet çıkabilir. Bu seçim tamamen Efes’in elinde. İşin ilginç yanı Ataman 3 yıl büyük başarı ile uyguladığı hem yarı saha hücumunda ve hem de hızlı hücumlardaki yüksek tempodan birden vazgeçip Messina’nın çok hoşlanmadığımız sete set hücum prensibine döndü. Bunun ana nedeni de kadrosuna dahil ettiği Avrupa’nın en iyi kısa oyuncusı Will Clyburn’un sete set hücumlardaki etkinliğini kullanmaktı. Çünkü Clyburn genelde tepede topu alıp bire bir oynayıp çembere giden ya da savunması 1 adım geride durduğunda üçlüğü atan bir oyuncu. Diğer seçeneği ise köşelere gidip saklanıp beklemek ve pozisyon geldiğinde de üçlüğü atmak.Sezon başında sırtı dönük hücumları zorlasa da şu sıralar pek tercih etmiyor. Rakipler sol omuzu üzerinden dönüşüne önlem alınca sağ taraftan dönme seçeneğini tercih etmiyor. Rakibin faul limiti dolduğunda penetreyi zorlayıp faul aldırıyor ve genelde tüm serbest atışları sokuyor. Ancak Clayburn’ün olduğu bir takımda adil top paylaşımından bahsetmek pek kolay olmuyor. Bu kez de diğer atıcılar mutsuz oluyor. Şu an Efes’in en büyük sorunu bu. Micic epey düştü bu nedenden. Şimdi Larkin de geldi. Yani bir top eski takımda 12 oyuncu için çok değerliyken şimdi herkes o topun peşinde. Andersonn-Moerman ve Sigleton pozisyon gelince kullanan oyunculardı. Buna bir de elin gelen 10 topun 9 tanesini atmayı seven ve şartları zorlayan Beabouis’yı da katarsak olayın zorluğu iyice ortaya çıkıyor. Yine de maçın favorisi bence Anadolu Efes’tir. Dediğim gibi tempo ayarı maçın anahtarı olacak. Çünkü erken atılan her top Efes potasına hızlı hücum olarak geri dönebilir. Nebo çok çok tehlikeli bir oyuncu,ona çok dikkat etmek gerek. Keşke transferde onu da Efes alabilseydi. Elijah Braynt Lorenzo Brown’ı etkisizleştirecek en önemli isim olur bence. Ancak Larkin’in dönüşüyle birlikte onunda dakikaları azalacaktır.
Bu akşam için olaya bakışım bu. Partizan deplasmanında seyirciden çok etkilenen Efes takımı bu gece aynı ayar bir seyirciye karşı oynayacak. Sakin kalmak çok değerli. Büyük iş yapmak,zor işleri teker teker geçmek ile olabilir.
Naçizane…