Ah şu çılgın Erdem Can

Ah şu çılgın Erdem Can

Ülkemiz bildiğiniz gibi aslında yabancı cennetidir. İşin zor ve emek isteyen bölümü olan oyuncu yetiştirmek yerine hazır oyuncu transfer eden ve bunu felsefe haline gelen kulüpler var. Ayrıca yöneticiler var ‘Ne altyapısı ya,onunla mı uğraşacağız,veriririz parayı hazır oyuncu alırız’ diyen çok yönetici gördük. Altyapıyı ağır yük olarak gören ve yatırımı neredeyse yasaklayan yönetim zihniyetlerini de çok gördük. Menajerler de para kokusu alınca 10 tane iyi düzey ama 50 tane de kötü düzey Koç’u ülkemize getirip bir arpa boyu yol katetmemizi engellediler. Gerçekten çok feci Koç’lar gördük. Federasyonlar da bunu seyretti ! Hala liglerimizde 1 tane altyapı oyuncusuna eli deymemiş,hiç oyuncu yetiştirmemiş ve sadece A Takım Koçluğundan para ve şöhret kazanmış isimler var. Bu da ayrı bir tez konusu resmen !!!

 

 

Gelelim Erdem Can konusuna. Bugünkü Basketbolda insanların % 80’i Erdem Can’ı Obradovic’in yardımcılığından tanır. Mesela rekortmendir aslında.. Obradovic kenarda çıldırmışken aniden yanına gelip bir şeyler tavsiye edip hemen kükreyen bordo surat karşısında bench’e geri giden Erdem Can’dı. Ancak dikkatlerden kaçan şey şuydu…Erdem Can bench’e döndükten en fazla 5 saniye sonra yeniden Obradovic’in yanına koşup inandığı şeyi Ağaçkakan gibi söylemekten ya da uyarmaktan hiç çekinmezdi. Obradovic bazen hala söylenir ve kabul etmezdi  ama çılgın yardımcı Koç bu kez 3 saniye sonra 3. kez gelirdi. İşte o zaman Bordo Surat değişimi yapardı. Bunu uzun yıllar çok etüt ettim. İnandığınız şeyi mutlaka yapmalısınız. Yapmazsanız ve etliye sütlüye dokunmadan kenarda sessiz oturup molada sadece taktik tahtası verirseniz size kimse bağırmaz ama siz de takıma SIFIR FAYDA bir yardımcı Koçsunuz demektir ! NOKTA !

Erdem Can Ankara’da iyi eğitim alan,görgülü,bilgili,emekçi bir karakterdir. Ankara’da bir çok kulüpte çok değerli A Takım Koçları ile çalışıp Basketbol dağarcığını inanılmaz geliştirmiştir. A Takım Koçu olmak için kimsenin arkasından çalışmamıştır tam tersi kendini daha da geliştirip Amerika’da kamplara,eğitimlere katılmıştır. NBA takımları tarafından çok tercih edilen Yardımcı Koç tiplemesidir ki bunu da yaptı biliyorsunuz. Sonuçta bugün bulunduğu yeri fazlasıyla hak eden bir isimdir. Çoğu Fenerbahçeli ve Basketbolsever Obradovic sonrası takımın başına geçmesi gerektiğine inanmış ve belirtmiştir. Olmayınca Fenerbahçe’ye veda edip Amerika’ya dönmüştür.

Bugün Türk Telekom Koçu olarak Türkiye’de çok uzun yıllardır iyi bütçelerle yer alan final oynayan,Türkiye Kupası kazanan ama hiç şampiyon olamayan Türk Telekom Kulübünün yeni umudu olmuştur. Şu ana kadar Türkiye Süper Liginde 8 maçta 7 galibiyet ve Eurocup’ta 6 maçta 5 galibiyet ile sıra dışı bir performans ortaya koymuştur. Son Eurocup maçında Yunan takımı karşısında hep önde giden ancak son periyot geri düşen Telekom, ekran başında ‘Artık ivmeyi kaybettiler,buradan maçın dönmesi çok zor’ dediğimde 2 vites birden arttırıp maçı kazanmıştır. Bunlar güzel şeyler. Şu ana kadar anlattıklarım Telekom Şampiyon olur Erdem Can da Kral olur konusu asla değil. Ancak gelmekte olanı görüp alkışlamak hafızaya almak önemli ve saygın bir şeydir. Telekom yıldızlar topluluğu filan değil öncelikle. Bir çok kulüpten bütçesi yüksektir tabii ama her yüksek bütçe başarılı olsa peynir ekmek gibi yarı sezonda Koçlar değişmezdi !

Üzüldüğüm şeylerin başında Ankara’nın Basketbola bakışının değişmesi ve ilginin epey azalması. Telekom ligleri sallıyor ama seyirci çok az. Bu takım dolu tribünleri hak ediyor çünkü çok savaşan ve iyi Basketbol oynayan bir Takım var ortada.

Bu arada son yıllarda her açıdan kötü durumda olan Ankara Basketbolunu yeniden şekillendirmek,Antrenörleri bilinçlendirip eğitmek ve altyapı oyuncu eğitimlerinin daha iyi seviyeye gelmesi için önemli bir misyon üstlendiğini de biliyorum.

Sonuçta Telekom kazanır-kaybeder,Avrupa’da ve Türkiye’de başarılı olur ya da olmaz..çok önemli değil. Önemli olan şey ATEŞİ GÖRMEK’tir…ben gördüm ve sizlere iletiyorum. Umarım Erdem Can gibi emekçi olan bir çok Koç dostumuza yakın gelecekte fazlaca katılım olur ve tıpkı Sırplar gibi hem üreten hem de başarılı olan,hatta Arupa’da çok tercih eden Koç Jenerasyonlarımız olur. Alkışlar Erdem Can’a…

Naçizane…